Szukaj

Szczęśliwe były dzieci podczas Zwierzakowego Dnia Dziecka zorganizowanego 29 maja w Nowinach przez Gminę Nowiny i Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach. Dobre emocje pozostaną w nas na długo.

 – Wszyscy kochamy zwierzęta, a najbardziej kochają je dzieci. Postanowiliśmy zatem, że tegoroczny Dzień Dziecka w gminie Nowiny zadedykujemy zwierzętom – mówi Sebastian Nowaczkiewicz, Wójt Gminy Nowiny.

Przygotowania w domach, szkołach, świetlicach, w urzędzie i GOKu trwały od miesiąca. Dzień Dziecka zaczęliśmy od filmowego poranka dla dzieci urządzonego w Gminnym Ośrodku Kultury na miękkich i wygodnych pufach oraz turnieju 100. gier planszowych – zorganizowanego wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną Kielcach.

Zaprosiliśmy mieszkańców i gości do udziału w barwnej rodzinnej paradzie prowadzącej od Przedszkola w Nowinach, budząc i zapraszając do wspólnej zabawy „Białe Zagłębie”, aż dotarliśmy na stadion sportowy. Paradę poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta, która zagrała również koncert otwierający dziecięce święto w naszej gminie.

Na stadionie odbył się „Bieg dla Europy” pod Honorowym Patronatem i przy osobistym kibicowaniu dr. Adama Jarubasa, Europarlamentarzysty. Ponad 300 dzieci pobiegło w następujących kategoriach: Bieg Przedszkolaka, Małolata i Mistrza Podstawówki. Sędziowali jak zawsze niezawodni nauczyciele wychowania fizycznego, a Krzysztof Wanat, w podwójnej roli sędziego i konferansjera, zagrzewał młodych biegaczy do rywalizacji fair play, a kibiców zachęcał do aktywnego stylu życia każdego dnia. Wójt Gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz złożył gratulacje zwycięzcom i przeprowadził ceremonię dekoracji medalowej i pucharowej.   

To nie był koniec sportowych emocji. Jak wiadomo Nowiny stoją dobrym sportem. Podczas Zwierzakowego Dnia Dziecka Nowińska Akademia Futsalu zorganizowała dzień otwarty. Na stadionie zaprezentował się Mario Muchol, reprezentant Polski w ulicznej piłce nożnej.

Razem z Orkiestrą Dętą w marszowym tempie przenieśliśmy się na plac festynowy w Nowinach otwierając część artystyczną. Widowiskowy pokaz przygotował Klub Karate Kyokushin „Chikara”. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała młodych karateków i podziwiała doświadczonych sensejów. Brawa dla reprezentantów. Osu! Następnie publiczność „przejęli” utalentowani młodzi tancerze Szkoły Tańca i Ruchu Scenicznego „Mimezis”. Sześć grup tanecznych zaprezentowało różnorodne układy taneczne i widowiska, od tańca klasycznego, latino po elementy choreograficzne etno.

W strefach edukacyjnych na dzieci i rodziców czekało mnóstwo atrakcji. Z kartonów budowaliśmy Nowiny – miasteczko marzeń. Dzieci zaczęły od domów dla lalek, zwierząt, był też sklep z cukierkami i watą cukrową – czyli wszystko co jest dzieciom niezbędne do życia. Ewa Zakrzewska „Szewcia” zaprosiła na warsztaty umiejętności szycia na maszynie. Powstały torebki, woreczki oraz ubranka dla zabawek. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Buska-Zdroju zorganizował warsztat na drukarkach 3D, produkujących figury zwierząt. Działała strefa literacka zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Nowinach. Literackie show przeprowadził Marcin Kozioł, autor premiery wydawniczej z 2022 roku „Psyjaciele”. Kiermasz książek z ogromnym zaangażowaniem poprowadził Marek Jarco, bibliotekarz i archiwista. Całkowity dochód ze sprzedaży książek zasilił Schronisko dla zwierząt w Nowinach, o którym podczas wydarzenia opowiadała Elżbieta Różańska, kierowniczka Schroniska.

Pierwsi na placu festynowym byli Wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu i opuszczali dzień dziecka jako ostatni. Byli wszędzie! Zaangażowani, aktywni, rozśpiewani i głośni – prowadzeni przez szefową wolontariackiej bandy Kamilę Piotrowicz. Przygotowali specjalne kostiumy zwierzakowe, które zwracały uwagę najmłodszych i zachęcały do wspólnych zdjęć. Wzięli udział w paradzie i biegach, malowali buzie w zwierzakowe wzory, prowadzili zbiórkę pomocy na rzecz Schroniska, wystąpili na scenie, pod sceną, za sceną, a także poprowadzili Festiwal Kolorów.  

Magiczne sztuczki zaprezentował Cyrk Szok, a ze swoimi psami Bezą i Zuri wystąpiła znana arealistka Magdalena Czarny. Podczas wydarzenia działała kuchnia ormiańska i ukraińska z regionalnymi smakołykami. Elena Chernets, tancerka z Łucka uczyła dzieci układów tanecznych flash mob.

Wszystkie przedszkola i szkoły z terenu naszej gminy wystąpiły z oryginalnymi programami artystycznymi od piosenek po spektakle, był nawet performance. Występy dzieci zawsze mają swoją najlepszą widownię – rodziców. Ponad 600 widzów oklaskiwało występy dzieci ukazujące ich wrażliwość na pomoc zwierzętom i troskę o relacje społeczne. Wielkie brawa dla Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach, Szkoły Podstawowej w Nowinach, Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali, Przedszkola Samorządowego w Nowinach, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach. Uwagę przyciągała też „Reksiowa” ścianka do zdjęć przygotowana przez Zespół Placówek Integracyjnych w Kowali.

Studio „Miniaturka” działające w Gminnym Ośrodku Kultury, prowadzone przez Sylwię Gajek, muzyka i pedagoga już przyzwyczaiło nas do wykonów na wysokim poziomie. Tak było i tym razem. Alicja Bzymek i Lilianna Grudzień prezentując repertuar polski i angielski, zdobyły serca publiczności, uaktywniły się nawet tańczące pod sceną dwulatki.

To z takimi artystami i taką publicznością mogliśmy stworzyć najlepsze dziecięce święto. Życzymy, aby całe dzieciństwo było jak Dzień Dziecka.

Karolina Kępczyk