Szukaj

System monitorowania

System monitorowania

Tak zwana niska emisja to zanieczyszczenie powietrza, którego źródłem są głównie domowe piece i kotłownie, w których spalanie paliw stałych, często złej jakości, odbywa się w nieefektywny sposób. Dodatkowym źródłem zanieczyszczeń jest z transport samochodowy.

Informacja na temat aktualnego poziomu zanieczyszczeń w powietrzu dostępna jest na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach. Znajdują się tam aktualne i historyczne dane o poziomach zanieczyszczeń zarejestrowanych między innymi na stacji pomiarowej A10 Nowiny, ul. Parkowa:

http://smjp.kielce.pios.gov.pl/?par=2

Dane dotyczące jakości powietrza w skali kraju dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska:http://powietrze.gios.gov.pl

Dane dotyczące poziomów zanieczyszczenia powietrza w miastach Europy można znaleźć na stronie: http://airqualitynow.eu  

Prognozy jakości powietrza dla Polski na kolejne trzy dni, sporządzane przez Państwowy Instytut Badawczy Instytutu Ochrony Środowiska: http://ios.edu.pl/jakosc-powietrza

Do obserwacji aktualnych i prognozowanych poziomów zanieczyszczenia powietrza polecamy korzystanie z dedykowanych bezpłatnych aplikacji:

Regionalny System Ostrzegania – Aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji informująca o zagrożeniach i sytuacjach kryzysowych. Wyświetla komunikaty w przypadku wprowadzenia II lub III stopnia zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Jakość powietrza w Polsce – Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska prezentuje dane bieżące o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

Wymienione aplikacje udostępniane są przez ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich funkcjonowanie.

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących