Szukaj

Od roku na terenie naszej gminy funkcjonuje bezpłatna linia komunikacyjna. – Otrzymaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych i dzięki temu mieszkańcy mogą przemieszczać się po gminie za darmo – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

W listopadzie ubiegłego roku uruchomiono linie Zawada – Nowiny – Kowala kursującą w dni robocze dziesięć razy w każdym kierunku, dodatkowo do kursów linii 19 dojeżdżającej do Nowin. Od sierpnia tego roku dodatkowo uruchomiliśmy kursy na tej trasie w soboty i niedziele – w soboty są to cztery kursy, a w niedzielę trzy.
Do końca października bezpłatnymi busami na tej linii przejechało dokładnie17722 pasażerów.

Od września bezpłatne busy kursują również na trasie Nowiny – Wola Murowana – Bolechowice dodatkowo do istniejących kursów linii autobusowej w dni powszednie, a w weekendy na trasie Nowiny – Wola Murowana – Bolechowice w miejsce skróconej linii autobusowej nr 19. – Bezpłatna linia autobusowa cieszy się większym powodzeniem w weekendy, niż linia 19. Pasażerów jest nieznacznie więcej. Łącznie przez dwa miesiące skorzystało z niej  511 osób – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz. Mimo to, od stycznia 2022 r. ta linia zostanie zlikwidowana. – Zgodnie z moją deklaracją, mieliśmy dać sobie kilka miesięcy na podjęcie ostatecznej decyzji co do funkcjonowania tej linii. Zwrócili się do mnie sołtys Aneta Wajs oraz radni Marcin Wojcieszyński i Piotr Piotrowicz, którzy oczekują przywrócenia dłuższej trasy płatnej dla mieszkańców linii 19 w miejsce bezpłatnie kursujących busów. Nieco mnie to dziwi, bo mieszkańcy korzystają z busów równie często, mało tego busy – docierają do domów przy tzw. “Odpadkach” w Bolechowicach, a autobus tam nie kursuje – wyjaśnia wójt. – Zapotrzebowanie w weekendy na komunikację publiczną nie jest duże, więc oczywiste jest, że funkcjonować będzie tylko jeden środek transportu. Będziemy się też przyglądać napełnieniom linii 19 na tej trasie, a w przypadku kursów bez pasażerów – likwidować je – dodaje wójt.

Marta Sowińska

Poprzednie Jesienne spotkania z książką

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących