Szukaj

Był więźniem obozu hitlerowskiego na Majdanku, później został wywieziony do Niemiec. Po powrocie do kraju wraz z mamą zamieszkał w Zgórsku. Zmarł Stanisław Markowicz, kombatant ze Zgórska.

Stanisław Markowicz urodził się 10 maja 1936 roku w Aleksandrowie koło Biłgoraja. Jako uczeń pierwszej klasy trafił do obozu hitlerowskiego na Majdanku. Wraz z nim trafiła tam 3-letnia siostra Marysia, mama Marianna i jej dwie siostry. Siostra Pana Stanisława nie przeżyła pobytu w obozie. Pan Stanisław spędził w Majdanku 4 miesiące i trafił do szpitala, gdzie przebywało 1200 dzieci. Ich umieralność byłą bardzo wysoka. Tata Pana Stanisława służył w kawalerii. W 1943 roku podczas robót przymusowych dostał zapalenia stawów, płuc i zmarł.

Wraz z mamą kilkuletni Stanisław został wywieziony na roboty do Niemiec do miejscowości Belleburg. Tam mama Pana Stanisława została zatrudniona u gospodarza, którego syn służył w SS. Mama pracowała w polu, młody Markowicz zaganiał krowy. Zimą mama chodziła do fabryki zbrojeniowej.
W maju 1945 roku zostali uwolnieni. 31 października 1945 roku dotarli do Szczecina, a potem do rodzinnego Aleksandrowa, a następnie w rodzinne  strony ojczyma do Chełmiec k. Oblęgorka, gdzie spędzili czas do 1952 roku. Pan Stanisław uciekł domu do piekarni na ulicy Kilińskiego w Kielcach. Tam pracował po 15-16 godzin na dobę. Z Kielc przeniósł się do piekarni GS w Chęcinach. W 1959 roku ożenił się z Janiną, z którą ma dwie córki: Jolantę i Teresę oraz syna Zdzisława.

W 1962 roku Pan Stanisław Markowicz kupił działkę w Zgórsku i osiadł na stałe. Rozpoczął hodowlę kur – hodował kurczaki brojlery, rocznie hodowla osiągała rozmiary do 60 tysięcy kurczaków. W 1973 roku Wydział Rolnictwa i Leśnictwa Wojewódzkiej Rady Narodowej przyznał Panu Stanisławowi Markowiczowi tytuł mistrza w zawodzie „Hodowca drobiu”.

Przez wiele lat Pan Stanisław Markowicz aktywnie działał w licznych związkach i organizacjach, m.in. w Związku Inwalidów Wojennych RP, Polskim Związku byłych Więźniów politycznych, Hitlerowskich Więźniów Obozów Koncentracyjnych, a także w Stowarzyszeniu „Więźniów – Byłych Dzieci Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych”.

Poprzednie Piłkochwyty od Trzuskawicy

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących