Szukaj

Nasza gmina bierze udział w ogólnopolskim projekcie, którego celem jest mocniejsze zaangażowanie mieszkańców w tworzenie i debatę wokół raportu o stanie gminy. Korzystamy z wiedzy i doświadczenia dwóch organizacji społecznych oraz 14 innych gmin biorących udział w projekcie. Do debaty pozostało jeszcze trochę czasu, ale już dziś nasi mieszkańcy mogą wypowiedzieć się, jaki formę przyjmie raport o stanie gminy.

Czym jest raport o stanie gminy?

Raport o stanie gminy to obowiązkowe sprawozdanie wójta dotyczące wdrażania lokalnych programów i uchwał w danym roku. Dokument musi być złożony do 31 maja każdego roku, tak by podczas sesji, na której radni akceptują wykonanie budżetu, odbyła się również debata wokół raportu.
Celem dyskusji jest przede wszystkim większe zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek gminy w sprawy lokalne. Chcemy umożliwić naszym mieszkańcom udział w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych. Taki był właśnie cel ustawodawczy raportu.
Tyle mówią przepisy. Od trzech lat gminy mają obowiązek opracowania raportów o stanie gminy i robią to – w bardziej lub mniej przejrzysty sposób. W tym roku chcemy zaangażować mieszkańców naszej gminy do prac nad raportem o stanie gminy – by znalazły się w nim informacje, których oczekujecie i którymi jesteście zainteresowani.

Co zmieni się dzięki raportowi?

Chcąc, by coroczna publikacja raportu o stanie gminy była okazją do rozmowy o lokalnych sprawach, zaangażowaliśmy się w projekt „Raport o stanie gminy – od obowiązkowego zadania, do narzędzia uczestnictwa mieszkańców” realizowany przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska oraz Fundację Pole Dialogu. Wspólnie z nami działania realizuje łącznie 15 gmin różnej wielkości z całej Polski, które zostały wybrane z prawie 50 zgłoszeń. O wynikach rekrutacji możecie Państwo przeczytać TUTAJ.

W ramach projektu urzędnicy i władze gminy uczestniczą w szkoleniach poszerzających wiedzę i umiejętności w zakresie prawa, zasad partycypacji i angażowania mieszkańców czy prezentowania danych. To również świetna okazja do wymiany doświadczeń dotyczących dobrych praktyk z innymi gminami, którym zależy na zaangażowaniu mieszkańców w proces tworzenie raportu. Projekt jest realizowany dzięki dotacji od Open Society Initiave in Europe w ramach Open Society Foundations.

Już dziś wypełnij ankietę

Chcemy zwiększyć udział mieszkańców gminy Nowiny w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych, dlatego prosimy Was o wypełnienie ankiety on-line dotyczącej raportu o stanie gminy Nowiny za rok 2020.

Kliknij i wypełnij ankietę

Ankietę można wypełnić do 24 lutego 2021 r.

W maju i w czerwcu, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, odbędzie się cykl spotkań w sołectwach z mieszkańcami, by porozmawiać o stanie gminy, ale także – o oczekiwaniach mieszkańców na przyszłość. Podczas sesji Rady Gminy, na której będzie omawiany raport o stanie gminy mieszkańcy będą mogli wziąć udział w debacie bez konieczności zdobycia wymaganych 20 podpisów.

Kliknij i wypełnij ankietę

Porozmawiaj

Jeśli wolisz porozmawiać o raporcie bezpośrednio – zadzwoń codziennie w dni robocze w godz. 7.15 – 15.15: 41 347 50 60.

 

 

 

 

Poprzednie Nowe zasady, ale nadal w reżimie sanitarnym. Zmiany od 12 lutego

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących