Szukaj

Jarmark Bożonarodzeniowy „Wesoła Nowina”, zorganizowany przez Gminę Nowiny 10 grudnia, przechodzi do historii jako spektakularny, z ponad 70. wystawcami, 170. artystami, pełen radości i życzliwości, smakołyków i upominków na stoiskach.

Sobotni Jarmark poprzedziły tygodniowe logistyczne przygotowania, montaż stoisk, namiotów z wyposażeniem, sceny, scenografii na placu festynowym przy ul. Perłowej 1 w Nowinach oraz kontakty operacyjne z wystawcami. Jarmark rozpoczęli najmłodsi od „ubierania” pachnących świerków, które zostały podarowane przez Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Kielce. Drzewka stroiły przedszkolaki z Nowin, uczennice, uczniowie wraz z nauczycielami z Nowin, Kowali i Bolechowic. Pracy przyglądał się sam Św. Mikołaj, był tak zachwycony przepięknie ubranymi drzewkami, że każdą drużynę obdarował słodkościami.

Zdobieniu choinek towarzyszyły występy solistek ze Studia Piosenki „Miniaturka”, działającego w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach. Uczennice przygotowała prowadząca Studio – Sylwia Gajek, solistka, muzyk, pedagog. Artystki zaprezentowały ambitny repertuar kolęd, pastorałek i piosenek  świątecznych w oryginalnych aranżacjach. Wiktoria Basiak zaprezentowała utwór pt. „Hej, w dzień narodzenia”, Lilianna Grudzień zaśpiewała „Mario, czy Ty wiesz” i „Zaśnij dziecino”, Sylwia Lasota przypomniała pastorałkę „Gore gwiazda” oraz najsłynniejszą kolędę świata. Wzruszający wiersz, chwytająca za serce melodia i cudowne wręcz poszerzenie kręgu odbiorców. Proste na pierwszy rzut oka komponenty stworzyły arcydzieło. Kolęda „Cicha noc”, zaśpiewana po raz pierwszy w 1818 roku w Oberndorfie pod Salzburgiem, ma za sobą dwusetletnią podróż dookoła świata. Znają ją i śpiewają w Boże Narodzenie dwa miliardy ludzi we wszystkich zakątkach naszego globu. Twórcą słów jest ksiądz Joseph Mohr, który w 1816 roku napisał wiersz pod tytułem „Cicha noc“. Dwa lata później wręczył go osobiście pochodzącemu z Górnej Austrii nauczycielowi i organiście, Franzowi Xaverowi Gruberowi z prośbą o skomponowanie melodii.

Jak na całym świecie, tak i w Nowinach uczestnicy Jarmarku zaśpiewali „Cichą noc”. Oliwia Stępień wykonała utwór pt. „O gwiazdo betlejemska”, Alicja Bzymek zaprezentowała współczesną pastorałkę „Do szopy”, a Martyna Stępień utwór pt. „Ukojenie”.

Przez cały proces przygotowań świątecznych, łącznie z odkurzaniem i myciem okien, przeprowadziły nas przedszkolaki z Nowin. Program artystyczny, z bogatą choreografią, dla najmłodszych i najmniejszych artystów Jarmarku, przygotowała Małgorzata Szymoniak. Zastanawia tylko fakt czy przedszkolaki tak chętnie sprzątają przed Świętami tylko na scenie czy także w domach?

Następnie udział wzięli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” i Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali, którzy zaprezentowali polską klasykę kolęd oraz kilka współczesnych pastorałek w dynamicznych aranżacjach, rozgrzewających atmosferę wśród już lekko zmarzniętej publiki. Po występie zapraszali na swoje stoisko z rozgrzewającymi sokami do zimowych herbat.

Jarmark odwiedzili goście – przyjaciele Gminy Nowiny: Henryk Milcarz, prezes zarządu kieleckich Wodociągów, wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Zenon Janus, radny powiatu kieleckiego Radosław Agaciak, burmistrz partnerskiej gminy Brójce. Goście pogratulowali organizacji i europejskiego rozmachu w rozwoju Jarmarku. Z uznaniem wypowiedzieli się o ostatnio przyznanej gminie Nowiny nagrodzie. – Już po raz drugi gmina Nowiny została niekwestionowanym zwycięzcą Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego. Jesteście najlepsi, zarówno wśród gmin wiejskich, ale też wśród wszystkich gmin województwa świętokrzyskiego. Gratulujemy! – mówili goście w swoich wystąpieniach. Następnie przekazali życzenia świąteczne i noworoczne dla mieszkanek i mieszkańców gminy Nowiny.

Podczas Jarmarku wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu w Nowinach i Chęcinach zaprosili do wspólnej zabawy questowej w terenie. Na zwycięzców czekały upominki.

Świąteczny program artystyczny zaprezentowali również uczniowie młodsi i starsi ze Zespołu Placówek Oświatowych im. Pierwszej Kompanii Kadrowej w Bolechowicach. Po występie goście ochoczo kierowali się na stoisko szkoły, oferujące ozdoby świąteczne.

Uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich zaprezentowali program świąteczny w reż. Marzeny Pituli, muzyka, pedagoga, wokalistki. Lidia Jędrocha, pedagog i poetka wyrecytowała autorski wiersz pt. „Oczekiwanie”. Do ostatniej chwili artyści też zachowali w tajemnicy pewną niespodziankę. Otóż odbyła się prapremiera „Cichej nocy” w wykonaniu grona pedagogicznego właśnie z nowińskiej podstawówki. Pomysł, wykonanie i przesłanie o Pokoju na Świecie, zostały przyjęte owacyjnie przez publiczność. Cóż, za rok chyba czas na wykon kolędy przez urzędników z gminy Nowiny.

Mieszkańcy i goście otrzymali piękne życzenia zdrowia, wspólnoty, wzajemnej życzliwości i dumy z lokalnej Ojczyzny – przesłanie na Święta i Nowy Rok od wójta gminy Nowiny Sebastiana Nowaczkiewicza.

Późnym popołudniem, gdy temperatury były już coraz niższe, nieco skracane były prezentacje sceniczne, organizatorzy dziękują występującym za zrozumienie.

Wspaniałą próbę swoich możliwości i krótki koncert świąteczny o szerokim repertuarze od polskiej klasyki kolęd po zagraniczne świąteczne przeboje zagrała Gminna Orkiestra Dęta pod kierownictwem artystycznym Wojciecha Materka.

Jarmark w Nowinach odwiedziła solistka, sopranistka Khristina Matvienko z Kijowa. Od wybuchu wojny w Ukrainie, spowodowanej agresją Rosji, mieszka w Końskich. Jeszcze w Kijowie założyła Fundację „Dreamers” z myślą o budowie specjalnego ośrodka dla ofiar wojny. W Polsce wróciła do pracy społecznej. W Nowinach wykonała utwory ukraińskie i złożyła gościom Jarmarku życzenia świąteczne i noworoczne. Publiczność bardzo ciepło przyjęła zarówno życzenia jak i piękne wykonanie ukraińskich kolęd i pieśni.

Nie brakowało emocji podczas Jarmarku. Kolejnymi wspaniałymi gośćmi na scenie byli sąsiedzi – pracownicy i pies Bursztyn ze Schroniska w Nowinach. Od miesiąca na łamach prasy i w social mediach nagłaśnialiśmy sprawę likwidacji, z powodów zmian administracyjnych, schroniska w Nowinach. To właśnie zdeterminowani pracownicy, wolontariusze i ludzie dobrej woli w ciągu miesiąca dokonali niemożliwego: z 80. mieszkających w schronisku psów, 6 pozostało do adopcji. Pomagajmy i udostępniajmy informacje o adopcji psów. Za trzy tygodnie schronisko zostanie zlikwidowane.

Do wysłuchania tradycyjnych kolęd zaprosił publiczność Chór „Nowina” pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Jończyka. Relację z koncertu będzie można zobaczyć w TVP Kielce.

Na ludową świąteczną nutę zaśpiewały „Szewczanki” z Szewc przy akompaniamencie akordeonu w rękach Tomasza Korbana.

Gościem specjalnym Jarmarku była Patrycja Lipińska, która zaprezentowała familijny program artystyczny „Magiczne święta”. Solistka, animatorka i baloniara porwała publiczność do wspólnej zabawy na sankach i w pociągu. Stworzyła z balonów duet Mikołaja i renifera. Wykonała też swój najnowszy przebój „Zima jak ze snu”, prezentowany w grudniu, w programie „Dzień dobry TVN”. Na zakończenie widowiskowego show każdy i mały i duży otrzymał od artystki kolorowy długi balon do własnych prób tworzenia balonowych figur i przedmiotów.

Jarmark zakończyły prezentacje artystyczne tradycyjnych kolęd w wykonaniu zespołu ludowego „Bolechowiczanie” z Bolechowic przy akompaniamencie akordeonu Krzysztofa Korbana oraz zespołu obrzędowego „Kowalanki” z Kowali, któremu przygrywał na akordeonie Tomasz Korban.

Zabezpieczenie Jarmarku zapewnili strażacy ochotnicy OSP Szewce. Iluminacje świąteczne na scenie przygotowała firma „Wszystko do Twojego ogrodu”. Dziękujemy za wsparcie Lasy Państwowe, REMI SERWIS AUTO s.c. Prowadzenie Jarmarku: Karolina Kępczyk.

W Jarmarku wśród Wystawców udział wzięli:

Szkoła Podstawowa w Kowali

Szkoła Podstawowa w Bolechowicach

Szkoły Podstawowej w Nowinach

Liceum Sportowe w Nowinach

Buska Giełda Kolekcjonerska

Duże i Małe, Magda Dudek-Coś, tekstylia

MaSze – warsztaty kreatywne, Ewa Zakrzewska, tekstylia

Mary Kay, Anna Wrońska, kosmetyki

Jadłodajnia Kolorowa, Marcin Drej, gastronomia

Danuta Piotrowska, Chęciny, rękodzieło, bombki decoupage

NitkiAtki, rękodzieło, szydełko

Macramowo, Anita Lisowska, makramy

Restauracja Primo, Paweł Kaczmarczyk, grzaniec galicyjski

Anna Stachurska, ozdoby świąteczne

Ewa Kocykuje, Ewa Dziedzic, poduszki, rękodzieło

Wszystko do Twojego ogrodu, Tomasz Szczepański, iluminacje, renifery

Manufaktura Kosmetyków Naturalnych „Dzikie Zioło”, Renata Nowak, kosmetyki

Beata Chołota, karuzela dla dzieci, wata cukrowa, zabawki, upominki

Miody nad Nidą, Andrzej Łebek

Staropolska Garmażerka, wędliny

Gospodarstwo Pasieczne „Ryś”, miody

Wisława Jaworska, nalewki, rękodzieło

Danuta Wróbel, ozdoby świąteczne

Barbara Dudek, makramy

Serownia Podłazy, sery

Edyta Dec, musztardy

Wiesław Detka, wędliny

Pudełko-cudełko, garmażerka

Karolina Barucha, rękodzieło

Barbara Pisarek, rękodzieło z papieru

Helena Kuraś, szydełko

No To Szok, soki naturalne, grzaniec

Marian Pabis, choinki żywe

Bożena Łysak, rękodzieło

Dominika Gajek, stroiki świąteczne

Lidia Pakuła, rękodzieło, serwetki

Ilum home, Katarzyna Bednarczyk

Aneta Walkowicz, obrazy

Ślubna strefa, ozdoby z gipsu

Barbara Zaremba, Supermarket.pl, rękodzieło

Poczta Polska, poczta świąteczna, upominki

Roman Bronisz, bażanty

Maria Grabna, ozdoby

Małgorzata Kadrzyńska, stroiki, pierniki

Rosarium DESIGN, torebki

Kaletnictwo Piotr Klamka, kurtki, portfele

Elżbieta Cecot, szydełko

Bogumiła Redlica, ozdoby z siana

Bartosz Olesiński, miody

Cukiernia Pychotka, ciasta, zamówienia świąteczne

Pasieki Kameduły, Mariusz Węda, miody

Ewa Pawłowska, ozdoby, rękodzieło

Gmina Nowiny, Marek Jarco, Kiermasz książek “Kocia Micha”, sekcja plastyczna GOK “Perła”, Miniatura Historii

Wesołych Świąt i do zobaczenia za rok!

Karolina Kępczyk

 

 

Poprzednie Informacja o sprzedaży końcowej węgla

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących