Szukaj

Wiele barw, wrażliwości i smaków miało tegoroczne Święto Chleba w naszej gminie. Gościło nas sołectwo Kowala. Wszystko zaczęło się obrzędem chlebowym, od ziarenka do bochenka. Renata Posłowska, charyzmatyczna reżyser widowiska, sołtys Kowali wprowadziła widzów w klimat spektaklu językiem gwarowym. Było i do śmiechu i do refleksji.  – Bo u nos to jest tak, jak na jednym kuńcu wsi kto kichnie, to mu na drugim kuńcu na zdrowie odpowiedzą – prowadziły gwarową rozmowę Kowalanki. Spektakl został zagrany w przystrojonej koronkami i kilimami altanie na terenie OSP Kowala. Oj nasłuchaliśmy przywar na kobiety i na mężczyzn o tych skomplikowanych relacjach damsko-męskich, szczególnie gdy bolok wejdzie w ramię, to do baby nie podchodź.

Gospodarze wymłócili zboże cepami, a Gospodynie na czele z Panią Jadwigą Brzozą przygotowały gościniec dla widzów na tłusto i na słodko. Był chleb ze smalcem, ciasta z owocami, prażoki, gzik, twarogi i żur.

Część obrzędową zakończyło ośpiewanie chleba, najpierw przez Kowalanki, a następnie na scenie wystąpili świętujący jubileusz 20. lat istnienia Bolechowiczanie przy akompaniamencie akordeonu Krzysztofa Korbana. I była to piękna prezentacja sceniczna. W Święto Chleba mocno zaangażowały się Szewczanki, które ośpiewały chleb i plotły wianki z nawłoci – kilka z nich licytowaliśmy podczas akcji charytatywnej na rehabilitację dla Jasia z Kowali. Mieszkańcy okazali się być bardzo hojni. Wolontariusze z puszkami zachęcali do wsparcia. Trzymamy kciuki za powrót Jasia do zdrowia i pełni sił.

Potańcówkę w Kowali rozkręcił Zespół Jędrusie. Kapela porwała do tańca najpierw najmłodszych, a po zmroku również dorosłych mieszkańców i gości. Zespół włączył się w akcję charytatywną dla Jasia i licytowaliśmy Jędrusiowe płyty Power Folk. Koncert przypadł do gustu publiczności. Ten świętokrzyski zespół folkowy wykonał muzykę w światowych aranżacjach. Godzili dźwięki współczesnej perkusji z brzmieniem ludowej harmonii. Można było usłyszeć rytmy z Jamajki i spod samiućkich Tater. Zespół kłaniał się nisko po same klepisko.   

Dawne zabawy dla dzieci przygotowały animatorki Gminnego Ośrodka Kultury Perła. Dzieci grały w szczura, ringo, w gumę, nawlekały kalinę na nici i paradowały w ozdobnych koralach.

Odbył się także Turniej Sołectw. Drużyny miały kilka zadań: wbijanie ćwieka, zagadki gwarowe, nawlekanie jarzębiny na nitkę, rzut snopkiem, sztafeta z jajkiem czy bieg na czas z babą. Zwycięzcą Turnieju zostało Sołectwo Kowala. Laureaci otrzymali Złotą Łopatę. Niech narzędzie dobrze służy sołectwu.

Podczas wydarzenia działało również stoisko Spisu Powszechnego, gdzie pracownicy Urzędu Gminy służyli pomocą przy wypełnianiu formularzy spisowych.

Organizatorami Wydarzenia byli: Sołectwo Kowala, Gminny Ośrodek Kultury Perła w Nowinach, Gmina Nowiny. Dziękujemy za wsparcie druhom ochotnikom z jednostki OSP Kowala. Scenografia: Joanna Biskup, Agnieszka Mojecka, „Prażymy Ażurem”.

Wydarzenie było częścią projektu koordynowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Perła w Nowinach: „Dobre Nowiny – post covidowa inicjatywa kulturalna” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, program Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021.

Karolina Kępczyk

 

Poprzednie Piknik ekologiczny w Woli Murowanej

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących