Szukaj

Gmina Nowiny rozpoczyna realizację zadania „Budowa infrastruktury rekreacyjno-sportowej na górze Patrol, gm. Nowiny” finansowanej w  ramach dofinansowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Jeszcze w tym roku miłośnicy sportów zimowych będą mogli korzystać z nowego stoku narciarskiego w Górach Świętokrzyskich. – Inwestycja zakłada budowę wyciągu krzesełkowego oraz trzech wyciągów talerzykowych na szczyt góry Patrol o wysokości 389 m n.p.m. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów będą cztery trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności – wylicza Tomasz Bucki, zastępca kierownika inwestycji w Urzędzie Gminy w Nowinach. – Niewątpliwie atrakcją, nie tylko dla najmłodszych, będzie tor saneczkowy poprowadzony w naturalnym wyżłobieniu od szczytu w kierunku miejscowości Zgórsko, tak, jak obecnie przebiega trasa czerwonego szlaku turystycznego – dodaje.

– Liczymy na to, że będą przyjeżdżać tu przede wszystkim mieszkańcy naszego województwa, ale i województw ościennych – mazowieckiego i łódzkiego. Dogodny dojazd i dobra baza noclegowa sprawiają, że stajemy się alternatywa dla uciążliwych logistycznie wyjazdów w Tatry – podkreśla wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Poza wyciągiem powstanie infrastruktura turystyczna – dwa lokale gastronomiczne (od strony miejscowości Zgórsko i dzielnicy Zalesie), sanitariaty, kasy, wypożyczalnia sprzętu. Środki na ten cel gmina Nowiny pozyskała w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. – Udało nam się przekonać pozostałe gminy, aby oszczędności na zrealizowanych już inwestycjach przekazały dla gminy Nowiny na realizację tej inwestycji. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować ją w większym zakresie, niż początkowo planowaliśmy – wyjaśnia Witold Mroczek  zajmujący się pozyskiwaniem dofinansowania w Urzędzie Gminy w Nowinach.

Będzie to tez możliwe dzięki udanej współpracy pomiędzy samorządami Kielc i Nowin. – Po sześciu latach uzgadniania przebiegu granic pomiędzy miastem Kielce a gminą Nowiny, przy udziale Lasów Państwowych, nareszcie udało nam się ustalić kompromisowe rozwiązanie. Na potrzeby realizacji tej inwestycji postanowiliśmy przesunąć granicę gminy Nowiny o kilkaset metrów w kierunku dzielnicy Zalesie, co pozwoli na stworzenie infrastruktury turystycznej nie tylko od strony osiedla Pod Lasem w  gminie Nowiny, ale także od strony Kielc, co wydaje się korzystnym rozwiązaniem – podkreśla wójt Nowin Sebastian Nowaczkiewicz.

Koszt inwestycji wyniesie 25,6 mln zł. Gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 23,4 mln zł.

Poprzednie Nasi nowi sąsiedzi

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących