Szukaj

Olena. Miesiąc temu kupiła wino na urodziny męża. Mieli je wypić 24 marca. Dziś Olena jest bezpieczna tutaj, z córkami, mąż i pies są w Winnicy. Kiedy opuszczała Ukrainę, była przekonana, że do urodzin męża wróci z powrotem do domu.

Pani z Rudek. Pojawiła się w Urzędzie w poniedziałek. Razem z dziećmi jechała 4 godziny autobusami, by wyrobić PESEL, w tym tygodniu przeniosą się do Nowin. Poprosiła o coś do jedzenia, bo dzieci są bardzo głodne.

Pani z psem. Spędzili 7 dni w schronie, później 30 godzin uciekali ze swojego kraju. Przedsiębiorczyni, kobieta biznesu. Kiedy ją spotkałam, była w takim szoku, że prosiła jedynie o groomera dla psa, bo źle wyglądał.

Pani Ola. 65 lat. Dzień rozpoczyna od lektury listy osób, które zginęły. I płacze. Ciągle płacze.                                                       

Anastazja. Ciepła, pogodna dziewczyna. Ma 21 lat i całe życie przed nią. Mówi po polsku. Tęskni za narzeczonym, który został na Ukrainie.

To nasi nowi sąsiedzi.

 

24 lutego świat zamarł. Stanęliśmy w obliczu ataku Rosji na Ukrainę, sytuacji, której nikt z nas się nie spodziewał. Wojna w sercu Europy obudziła w nas solidarność, od samego początku Polacy zaangażowali się w niesienie pomocy. Pomoc humanitarna, wsparcie i troska o najsłabszych ma miejsce każdego dnia, w  każdym zakątku Polski. Także w gminie Nowiny.

Zbiórki dla potrzebujących

Już od pierwszych dni ruszyły zbiórki dla potrzebujących. Koło Gospodyń Nowoczesnych, Lokalne Centrum Wolontariatu w Nowinach, parafia pw. Chrystusa Odkupiciela, OSP Szewce, sołtys Renata Posłowska do późnych godzin nocnych przyjmowali dary, którymi chcieli się podzielić mieszkańcy. Odzież, żywność, koce, latarki – potrzebne było niemal wszystko.  W pierwszych dniach wojny tysiące osób koczowało na granicy, wielu trafiło już do nowych miejsc zamieszkania, często jedynie z mała reklamówką zawierającą dokumenty. Kobiety, dzieci, czasem zwierzęta. Mieszkańcy naszej gminy bardzo chętnie decydowali się na ich przyjęcie do swych domów. Dzięki otwartości nowińskiej społeczności obecnie w gminie przebywa około 80 osób z Ukrainy.

Często swe pierwsze kroki kierują pod adres Perłowa 1. To tutaj, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury Perła w Nowinach stworzyliśmy centrum pomocy. Jest tu niemal wszystko, czego potrzeba, by zacząć życie od nowa. I, choć wiemy, że nic nie zastąpi domowego ogniska, staramy się wesprzeć uciekających przed wojną, jak tylko możemy. Staramy się zapewnić miejsca pobytu czy zorganizować najpotrzebniejsze rzeczy, próbujemy znaleźć pracę oraz podejmujemy niezbędne działania ułatwiające pobyt w Polsce. Wszystko to nie byłoby możliwe bez ogromu dobra, jakie każdego dnia płynie od mieszkańców i sympatyków gminy Nowiny. Wielu z Was jest działa anonimowo, a każdemu chcielibyśmy podziękować za wszystko, co robicie:

– Rodziny i Przedsiębiorcy z Gminy Nowiny, Posłowic, Dymin, Białogonu, Chęcin, Kielc, Buska-Zdroju, Kazimierzy Wielkiej, Czarnocina, Pacanowa, Stopnicy, Solca-Zdroju, Warszawy i  Gdańska;

– Burmistrz Sandro Bauroth oraz mieszkańcy miejscowości Elsterberg w Niemczech;

– Burmistrz Michał Pękala oraz mieszkańcy Gminy Radoszyce;

– Anna Jaworska i Jens Graf oraz mieszkańcy miasteczka Birxer w Niemczech;

– europoseł Adam Jarubas, Danuta Papaj, Robert Gruszczyński, ksiądz Józef Kubicza, Prezes Zarządu NSK Bearings Kielce Andrzej Gajdziński,

– II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach;

– Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach;

– Przedszkole Samorządowe im. Pluszowego Misia w Nowinach;

– Liceum Sportowe w Nowinach;

– Szkoła Podstawowa w Nowinach;

– Zespół Placówek Oświatowych w Bolechowicach;

– Zespół Placówek Integracyjnych w Kowali;

– Koło Gospodyń Nowoczesnych;

– Lokalne Centrum Wolontariatu w Nowinach;

– Stowarzyszenie Posłowice;

– Prezes Zarządu David Shevyn GIK Acoustics  Poland;

– Dyckerhoff Polska – Nowiny;

– Lafarge Polska – kopalnia Radkowice;

– Trzuskawica SA – Nowiny;

– Bosta Beton;

– Cukiernia Pychotka z Kielc;

– Cukiernia U Ramiączka z Chęcin;

– grupa animacyjna AniMa z Chęcin;

– INES – Dekoracje ślubne i okolicznościowe;

– radni: Zbigniew Pyk, Renata Posłowska, Piotr Piotrowicz, Krzysztof Seweryn, Roman Topór, Tadeusz Kucharczyk, Agnieszka Stępień, Marian Wilk, Renata Krzysiek-Nowakowska, Edyta Giemza

– pracownicy: Centrum Usług Wspólnych, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowinach, Urzędu Gminy Nowiny.

– Wszyscy myślami jesteśmy z nimi – walczącymi na froncie, chowającymi się w schronach, uciekającymi przed agresją z zewnątrz. Jesteśmy solidarni z narodem ukraińskim, wspieramy go, choć wiemy, że nasze działania zawsze będą niewystarczające wobec ogromu strat i cierpienia, jakie spotkały naszych sąsiadów. Z całego serca chciałbym serdecznie podziękować Wam za pomoc, jaką okazujecie, za każdy gest, za wsparcie. Mam świadomość tego, że nasza gmina nie jest strategicznym miejscem w toczących się wydarzeniach, ale patrząc na Wasze zaangażowanie wierzę w to, że dzięki Waszym wielkim sercom uda się pokonać największe przeciwności. Wasza odwaga, Wasza braterskość, Wasza bezinteresowność są godne naśladowania. Dziękuję za wszystko, co do tej pory zrobiliście. I proszę o więcej – pokażmy naszą solidarność z narodem ukraińskim – wyraża podziękowania wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Młodzież pomaga

– W piątek 25 lutego 2022 r. w dzień po agresji Rosji na Ukrainę wolontariusze z LCW Nowiny spotkali się, by szukać sposobów wsparcia narodu ukraińskiego. Z wielu pomysłów zapisane zostały m.in. zbiórki konkretnych przedmiotów dla uchodźców, którzy zamieszkają w najbliższej okolicy, okazywania solidarności z Ukrainą na portalach społecznościowych (posty, plakaty, hasztagi) czy stworzenie bazy specjalistów (np. fryzjerzy, restauratorzy, tłumacze), którzy mogą pomóc świadczeniem usług. Wolontariusze wykonali duże plakaty w kolorach niebiesko-żółtych, na których pojawiło się godło Ukrainy, wspierające hasła czy flagi Polski i Ukrainy. Następnego dnia LCW ogłosiło na portalach społecznościowych akcję WSPIERAMY WOLNE SERCA. W jej ramach prowadzone są zbiórki artykułów w szkołach na terenie gminy. Młodzi promują działania w swoich środowiskach. Wspierają także akcję pomocową gminy podczas sortowania i układania zebranych darów w Lokalnym Centrum Wolontariatu w Nowinach, które na potrzebę chwili stało się wielkim magazynem humanitarnym , w którym zbierane są dary z całej gminy – mówi Kamila Piotrowicz, koordynatorka LCW Nowiny.

Na granicy

Już pięć samochodów dostawczych z Nowin z darami trafiło do potrzebujących Ukraińców na granicy i wewnątrz kraju. Pierwszy transport wyruszył już 28 lutego, do Cieszanowa, gdzie fundacja Folkowisko na czele z Marcinem Piotrowskim zorganizowało punkt przeładunkowy.  Na granicy fundacja stworzyła “miasteczko”, w którym ludzie oczekujący w kolejkach do Polski mogą zjeść, ogrzać się, a także skorzystać z pierwszej pomocy medycznej. Z Cieszanowa ogromne transporty wysyłane są z pomocą humanitarną w głąb Ukrainy.  Od niedawna działa także magazyn we Lwowie.

Kolejny transport wyruszył 8 marca. Tym razem dwa auta skierowały się do Cieszanowa, a jedno w kierunku Krakowa, gdzie przekazaliśmy dary do Bracławia – naszego partnerskiego miasta na Ukrainie. 25 marca znów wyruszyły dwa transporty – do Bracławia i do Jaworowa na Ukrainie, gdzie znajduje się magazyn fundacji Folkowisko. – Dziękujemy Sebastianowi Nowaczkiewiczowi, naszym przyjaciołom z Gminy Nowiny i wszystkim Polakom za pomoc Ukraińcom w tym trudnym czasie! – napisał Vitalij Mazur, były mer Bracławia na sowim profilu na Facebooku po tym, jak trafiły do niego dary dla mieszkańców Bracławia.

Dać nieco uśmiechu

– W słoneczną przedwiosenną sobotę, 12 marca na zaproszenie właściciela Dworu Dziekanów w Zielonkach wolontariusze z LCW Nowiny wyruszyli z kolejną misją pomocową dla uchodźców z Ukrainy. Tym razem celem było nazbieranie jak największej ilości uśmiechów dzieciaków podczas animacji. W ruch poszły sztuczki cyrkowe, malowanie twarzy, wszystkie możliwe balonowe zwierzęta, kolorowe tatuaże, budowanie największej budowli, a nawet ekspresowa nauka polskiego i wspólne tańce. Udało się! Uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci przez ponad 3 godziny, kiedy się u nich bawiliśmy – mówi Kamila Piotrowicz, koordynatorka LCW w Nowinach.

Aby nauka nie poszła w las

Kilkanaście dzieci uczy się w szkołach na terenie gminy Nowiny. Najwięcej w Szkole Podstawowej w Nowinach. – W Szkole Podstawowej w Nowinach uczy się już jedenaścioro dzieci, które przybyły do nas ostatnio z objętej wojną Ukrainy. Dzieci uczą się w klasach od drugiej do ósmej. Wszystkie korzystają z dodatkowych godzin nauki języka polskiego. Zostały serdecznie przyjęte przez naszych uczniów oraz nauczycieli – mówi dyrektor placówki Joanna Wojcieszyńska. – W celu lepszej komunikacji w budynku szkoły zostały rozmieszczone tabliczki informacyjne w języku polskim i ukraińskim. Młodsze dzieci chętnie korzystają z zajęć świetlicowych oraz organizowanych na terenie szkoły zajęć dodatkowych. Mogą liczyć na życzliwość i pomoc wszystkich pracowników szkoły – dodaje.

Spotkanie organizacyjne

Jako społeczność gminy Nowiny chcemy pomóc zaaklimatyzować się tutaj i wesprzeć w pierwszych tygodniach pobytu u nas wszystkim sąsiadom z Ukrainy, którzy zamieszkali na terenie gminy. W czwartek, 17 marca, odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego Ukraińcy otrzymali informacje na temat pobytu w Polsce, zrobili zdjęcia, by móc uzyskać numer PESEL. Na spotkanie przybyło 58 osób, które zdecydowały się zamieszkać tymczasowo w gminie Nowiny.

Lekcje języka polskiego

Zajęcia z języka polskiego dla sąsiadów z Ukrainy prowadzi Olena, nauczycielka z Winnicy, która znalazła się tu w wyniku zawirowań wojennych.  – Język polski jest bardzo trudny, ale chcemy nauczyć się podstaw. Dziś na zajęciach próbowaliśmy zapamiętać polskie słowa związane z Jarmarkiem Wielkanocnym, na którym będziemy prezentować dania kuchni ukraińskiej i nasze umiejętności – mówiła Oksana, jedna z uczestniczek zajęć. Lekcje języka polskiego odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach w środy i piątki:

– 13:00 – 14:00 dla dorosłych

– 15:00 – 16:00 dla młodzieży

– 14:00 – 14:45  dla dzieci

Co potrzeba

Nasz punkt wsparcia dla Ukrainy znajduje się w ogólnopolskiej bazie #CoPotrzeba

https://copotrzeba.pl/miejsce/gmina-nowiny. Na bieżąco publikujemy też listę aktualnych potrzeb na profilu gminy na Facebooku: @gminanowiny oraz przekazujemy je podczas codziennych transmisji on-line.

 

Poprzednie Aktywny weekend Nowińskiej Akademii Futsalu

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących