Szukaj

W ostatnich dniach do Woli Murowanej zawitali eksperci Fundacji Mapa Pasji. Pojawili się u nas, aby zapoznać się z terenem, poznać historię okolicy i wybrać najciekawszy przebieg trasy questa. Rozpoczęliśmy właśnie realizację projektu “Questowanie w Woli – odkrywamy świat wokół nas”.

Quest to rodzaj gry terenowej, w której uczestnicy zdobywają kolejne punkty wykonując rodzaj zadania z narracją jako forma zwiedzania miejsc. Questy znane od kilku lat to nieszablonowy sposób na zwiedzanie miejsc nieznanych. Pozwala też spojrzeć na małą miejscowość z innej perspektywy. A ponadto jest to forma bardzo atrakcyjna dla dzieci: zagadki, tajemnice, nieodkryte dotąd miejsca, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, id  ealny sposób na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Zakładamy, że część pytań questowych będzie nawiązywała do bioróżnorodności i ekologicznego życia na naszego sołectwa. Planujemy, aby początek lub zakończenie ścieżki questowej było w założonym w ubiegłym roku ogrodzie społecznym w Woli Murowanej, w którym realizujemy szereg działań ekologicznych tj. sianie łąk kwietnych, budki dla owadów, budki dla jerzyków, poidełka dla ptaków, gromadzenie deszczówki do podlewania ogrodu, pojemniki na nakrętki i puszkomaty na zużyte puszki. 

Eksperci z fundacji zapowiadają wiele atrakcji. – Poprowadzimy Was do śladów po nieistniejącej hucie ołowiu, odkryjecie ślady aktywności bobrów nad Bobrzą, zobaczycie krajobraz “Białego Zagłębia” – wyjasniają.

Oficjalne otwarcie questu zaplanowane jest w maju podczas ekologicznego pikniku, na którym odbędą się warsztaty malowania plecaków i toreb na zakupy, szycie woreczków na warzywa. Odbędą się tam także warsztaty jedzenia zero waste.

Możemy zdradzić również, że dla pierwszych uczestników którzy przejdą ścieżkę questową, przygotujemy nagrody. 

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Orlen w ramach konkursu “Moje miejsce na ziemi”.

Kamila Piotrowicz

prezes stowarzyszenia “Siła Woli”

Poprzednie stopień – 3. CHARLIE-CRP – na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących