Szukaj

Pod takim tytułem Stowarzyszenie „Siła Woli” realizowało projekt polegający na utworzeniu questa w Woli Murowanej. Gra powstała przy współpracy z mieszkańcami i jest to pierwsza gra terenowa na terenie gminy Nowiny. Zwieńczeniem projektu było otwarcie questa w formie pikniku promującego postawy ekologiczne w naszym ogrodzie społecznym, który odbył się w słoneczną niedzielę, 12 czerwca.

Głównym celem projektu było utworzenie edukacyjnej gry terenowej dla dzieci i młodzieży i całych rodzin na terenie naszego sołectwa. Chcieliśmy stworzyć grę dostępną także w aplikacji online w formie nowoczesnego questu. Gra terenowa powstawała od stycznia z udziałem ekspertów z Fundacji Mapa Pasji oraz przy współpracy z mieszkańcami Woli Murowanej. Dzięki ich zaangażowaniu powstała gra o tematyce historyczno-ekologicznej pod nazwą „Skarby nieznane Woli Murowanej”.

Jak grać?

Wystarczy wziąć ulotkę questową z lokalnego sklepu (w Woli lub Bolechowicach) lub pobrać aplikację „Questy – Wyprawy Odkrywców” (bezpłatnie ze sklepu Play) i można rozpocząć zdobywanie. Quest znajduje się również w czerwcowym numerze Głosu Nowin.

Skąd pomysł

Dzieci lubią odkrywać, rozwiązywać zagadki, szukać skarbów – sprawdziliśmy to już nie raz. Od ponad 3 lat działamy na ternie naszej gminy oferując różnorodne formy spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Poprzez realizację projektu chcieliśmy zapewnić ciekawą ofertę aktywności edukacyjno-integracyjnej i ruchowej. Jest to szczególnie ważne po okresie lockdownu, kiedy nasze dzieci są jeszcze bardziej uzależnione od Internetu i wycofane z budowania relacji. Po prawie 2 latach zamknięcia zbyt dużo czasu spędzają przed ekranami, zbyt mało czasu poświęcając na ruch i kontakty rówieśnicze.

Piknik ekologiczny

Finałem naszego projektu był sąsiedzki piknik ekologiczny podczas którego mogliśmy podzielić się z mieszkańcami ideą questowania. Niebawem ogłosimy także konkursy na relację z przebycia questu i dla wytrwałych zdobywców – zachęcamy do śledzenia naszego profilu w mediach społecznościowych.  Warsztaty krawieckie szycia toreb zakupowych i woreczków na warzywa z firanek poprowadziły MaSze (Szewcia i Margolcia). Dzieciaki wzięły także udział w  warsztatach robienia ekologicznych mydełek pod czujnym okiem Edyty Pawłowskiej. Marta i Tosia jako doświadczone ogrodniczki poprowadziły warsztaty ogrodnicze pokazując jak być eko i nauczyły nas jak tworzyć piękne kompozycje lasów w słoiku. Można było także pomalować koszulkę, torbę lub worek w wymyślony przez siebie wzór. Bank Żywności w Kielcach przyjechał do nas z akcją #SpołecznościNieMarnują i poprowadził warsztaty zero waste pokazując nowe możliwości w tym zakresie. Dzieciaki miały też możliwość spotkania z pszczelarzem, podpatrzenia pszczół w trakcie ich pracy a także skosztowania prawdziwego miodu. Na koniec wszyscy zgromadzeni obejrzeli letnie kino na leżakach. Na zakończenie każda odwiedzająca nas rodzina otrzymała sadzonkę.

W organizację i przebieg pikniku zostali zaangażowani wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu w Nowinach, którzy poprowadzili warsztaty, przygotowali sprzęt, wsparli prowadzenie pikniku, pomagali szyć woreczki na warzywa z firanek z odzysku i obsługiwali grilla.

Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania i cieszymy się bardzo, że byliście z nami. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc w realizacji pikniku.

Piknik został dofinansowany że środków Fundacji ORLEN w ramach programu Moje Miejsce na Ziemi. Mamy nadzieję, że każdy który przybył znalazł kawałek interesującej przestrzeni dla siebie.

Kamila Piotrowicz

Stowarzyszenie „Siła Woli”

Poprzednie To było uroczyste i zarazem symboliczne rozpoczęcie wakacji!

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących