Szukaj

W najbliższą sobotę, na lotnisku w Kowali odbędą się zawody modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki – F3K. Zgłosiło się do nich 21 zawodników, którzy przez cały dzień będą konkurować wykonując poszczególne zadania w swoich kategoriach wiekowych.

Lotnisko w Kowali  zdobywa coraz większą popularność wśród pasjonatów modelarstwa sportowego i jego kibiców.  Regularnie odbywają się tutaj wydarzenia sportowe i historyczne, które przyciągają tłumy widzów. Niedawno, już po raz czwarty odbył się tu piknik modelarski, a  w najbliższą sobotę, 17 lipca, Klub Modelarstwa Sportowego zaprasza na zawody modeli szybowców F3K.

Dyscyplina polega na wyrzucaniu modeli szybowców z ręki, zawodnicy w trakcie zawodów muszą wykonać określone zadania. Status klasy mistrzowskiej nadano jej w roku 2007, a cztery lata później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata.

– O Puchar Lafarge DLG Cup rywalizować będą między innymi: Łukasz Dańczyszyn i Paweł Królicki z Krosna, Arkadiusz Witkowski, Cezary Janas i Michał Sokołowski z Warszawy oraz Rafał Budzoń z Bielska-Białej. Wszyscy oni znajdują się w pierwszej dziesiątce rankingu kadry narodowej. Regularnie, od lat stają na podium wszystkich zawodów rozgrywanych w Polsce. Rafał Budzoń i Cezary Janas trzykrotnie reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata i Europy w latach 2017-2019. Michał Sokołowski, dwukrotny Mistrz Polski, wystąpił na Mistrzostwach Europy w 2018 roku, natomiast Łukasz Dańczyszyn reprezentował Polskę w 2019 na Mistrzostwach Świata – wyjaśnia Piotr Gołacki, przedstawiciel Klubu. – Młodsze pokolenie będzie reprezentować utalentowana zawodniczka z Mielca – Emilia Wojdyło, startująca razem z ojcem Wojciechem. Najbardziej utytułowanym modelarzem w stawce jest natomiast Wojciech Koszelski. 18-latek z Mielca, Mistrz Świata w konkurencji modeli kosmicznych, laureat Stypendium Międzynarodowej Federacji Sportów Lotniczych FAI dla utalentowanej młodzieży – dodaje Piotr Gołacki.

Piotr Gołacki nie ukrywa, że ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości w Kowali powstanie klub sportowy, a jego przedstawiciele sami będą uczestniczyć w zawodach. – Od listopada ubiegłego roku prowadzimy warsztaty modelarskie dla młodzieży. Ich uczestnicy uczą się konstruowania modeli od podstaw. Zorganizowaliśmy modelarnię i pierwsze zawody szybowcowe. Póki co – na “poważne” zawody jeszcze za wcześnie, ale być może za kilka lat i w gminie Nowiny będziemy mieć reprezentanta kadry narodowej – planuje Piotr Gołacki.

Zawody zostaną rozegrane zgodnie z aktualnym Kodeksem Sportowym FAI. Organizatorzy przewidują klasyfikację indywidualną dla seniorów oraz juniorów.

Zapraszamy 17 lipca na lotnisko w Kowali w godz. 10.00 – 17.00.

Poprzednie Malujemy #kamyczki

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących