Szukaj

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe online? Potrzebujesz profilu zaufanego. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Internecie oraz składać podpis zaufany.

Czym jest profil zaufany
Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt — poza jego właścicielem — nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.
Za pomocą profilu zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w internecie (to pozwala automatycznie udostępniać dane, które są przeznaczone tylko dla ciebie) oraz podpiszesz wniosek, jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy.

Co zyskasz
Dzięki profilowi zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi:
• Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — na przykład złożysz tu wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosisz urodzenie dziecka, złożysz odwołanie od decyzji administracyjnej,
• Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — na przykład możesz tu umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,
• Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — na przykład możesz tu założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

W serwisie OBYWATEL.GOV.PL również korzystamy z profilu zaufanego. Dzięki temu potwierdzamy, kim jesteś. Za pomocą profilu zaufanego możesz tu sprawdzić:
• swoje punkty karne,
• swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych,
• czy twój dowód jest unieważniony,
• swoje dane w rejestrze PESEL.
• swoje dane medyczne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl.

Co zrobić
Profil zaufany może zalożyć każdy, kto ma numer PESEL w dowolnym momencie.

1. Wejdź na stronę profilu zaufanego albo na stronę ePUAP,
2. Kliknij Zarejestruj się.
3. Wypełnij formularz.
4. Kliknij Zarejestruj się. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.
5. Sprawdź, czy dobrze pamiętasz podany identyfikator i hasło — zaloguj się na stronie profilu zaufanego.
6. Idź do wybranego punktu potwierdzającego i potwierdź tam założenie profilu zaufanego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku.
7. Jeżeli nie zdążysz potwierdzić profilu zaufanego w ciągu 14 dni — zaloguj się na stronie profilu zaufanego i ponownie złóż wniosek.

Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania Za pomocą hasła. Zaloguj się na swój profil zaufany.

Gdzie potwierdzić profil zaufany
Punkty potwierdzające to przede wszystkim różne urzędy i niektóre banki. Wniosek o założenie profilu zaufanego automatycznie wysyłasz przez internet, kiedy rejestrujesz konto. Natomiast swoje dane potwierdzasz osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Pracownik punktu potwierdzającego poprosi cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez ciebie wniosek i poprosi o jego podpisanie.
Sprawdź adres najbliższego punktu potwierdzającego:
1. Wejdź w wyszukiwarkę punktów potwierdzających na stronie profilu zaufanego.
2. Kliknij przcisk Filtr po prawej stronie.
3. W polu Miejscowość wpisz nazwę miasta.
4. Kliknij przycisk Filtruj.
5. Wyświetli ci się lista wszystkich punktów potwierdzających w twoim mieście.
Jeżeli wyszukiwarka nie pokazała punktów potwierdzających, wypełnij inne pole — możesz na przykład wpisać nazwę swojego województwa lub w polu Nazwa wpisać nazwę konkretnego urzędu (jeżeli ją znasz).

Od lutego b.r. profil zaufany możesz potwierdzić w biurze obsługi klienta Urzędu Gminy w Nowinach codziennie w dni robocze w godz. 7.15-15.15.

Profil zaufany jest ważny 3 lata. Potem możesz przedłużać jego ważność o kolejne 3 lata. Usługa jest bezpłatna.
Wybierając się do urzędu należy przygotować dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu.
Profil zaufany będzie gotowy do użycia natychmiast po jego potwierdzeniu.

Poprzednie Lokalne Centrum Wolontariatu w Nowinach – zaczynamy!

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących