Szukaj

Uroczysta msza święta zainaugurowała uroczystości przekazania wozu strażackiego dla jednostki OSP Szewce. To było wyjątkowe wydarzenie dla całej społeczności sołectwa Szewce-Zawada.

O błogosławieństwo dla ich trudnej pracy, dla strażaków, którzy będą posługiwali się tym urządzeniem, by ratować życie i mienie swoje i bliźnich modlili się zarówno strażacy, jak i mieszkańcy sołectwa. Słowa uznania i ludzkiej życzliwości płynęły od znakomitych gości obecnych na uroczystości. – Święty Florian niech pozwoli Wam w zdrowiu wrócić do waszych domów i Waszych rodzin. Dziś tez dziękuję waszym rodzinom bo to oni często zostają sami w domu, kiedy Wy biegniecie do wypadków różnego typu. Gdzie jesteście potrzebni, bo tam czeka na Was drugi człowiek. Chce wam powiedzieć że pozostaję do dyspozycji i jeśli będzie taka potrzeba jestem i będę Was wspierać – Agata Wojtyszek, posłanka na Sejm RP.

Podczas uroczystości odczytano list od nadbrygadiera Krzysztofa Cioska, komendanta wojewódzkiego PSP: Wszystkim strażakom z Waszej jednostki składam serdeczne gratulacje. Dynamiczny rozwój cywilizacyjny sprawia, ze straże pożarne musza ciągle doskonalić swoją bazę sprzętową i lokalową, by sprostać nowym wyzwaniom, jakich społeczność oczekuje od służb ratowniczych w trosce o swoje bezpieczeństwo. Jestem pełen uznania dla Waszej bezinteresownej działalności, zachowanie drużyny, zaangażowanie i poświęcenie. Wyrażam jednocześnie przekonanie, że dotychczasowy dorobek w zakresie rzetelnie pełnionej funkcji ratowniczej oraz nowe wyzwania, jakie będzie podejmować w przyszłości, przyczynią się do dalszej poprawy bezpieczeństwa na terenie Waszej gminy i miejscowości. Wszystkim dziś świętującym oraz Waszym najbliższym na każdy kolejny dzień życzę wiele zdrowia, ludzkiego szacunku i wzajemnej serdeczności.

Sekretarz OSP Szewce Renata Krzysiek – Nowakowska przedstawiła rys historyczny ruchu strażackiego w Szewcach, a do ostatnich wydarzeń odniósł się prezes jednostki, Jacek Kania:

Jako prezes OSP, ale również jako mieszkaniec tej gminy i miejscowości, czuję ogromną radość, dumę i satysfakcję , że nowy samochód ratowniczo – gaśniczy samochód wreszcie jest w naszej remizie, ale również z tego, że jesteście Państwo w tej ważnej dla nas chwili razem z nami, strażakami – mówił. – Jesienią 2018 roku, społeczność naszego sołectwa podjęła decyzję, że nadszedł czas, aby zakończyć pewien etap działalności OSP w Szewcach i dać szansę na dalszy rozwój a przede wszystkim na właściwe funkcjonowanie nowej jednostce OSP w Szewcach. Mieszkańcy obdarzyli zaufaniem ludzi, którzy do tłumnie przeszli do nowej organizacji i chcieli nadal brać aktywny udział w życiu strażackim. Podsumowując tamte wydarzenia, chciałbym wyraźnie podkreślić , że nie było innej możliwości rozwiązania pewnych problemów, konfliktów czy zatrzymania działań uzurpatorskich i zawłaszczania praw do decydowania o dalszych losach straży pożarnej w Szewcach – podkreślił.

Prezes OSP zaapelował o włączenie jednostki do ZOSP RP. – Niestety, z przykrością muszę powiedzieć, że organizacja zrzeszająca strażaków ochotników, czyli Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, pozostaje głuchy i ślepy na nasze działania, prośby, wołania o pomoc i wsparcie. My jako druhowie OSP w Szewcach, stoimy z podniesioną głową przed Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej, przed naszą odnowioną w 2019 roku strażnicą , pełną sprzętu, gotowego do użycia w sytuacjach zagrożenia pożarowego, drogowego, ratownictwa technicznego, przeciwpowodziowego a przede wszystkim pełną ludzi, którzy gotowi są tę pomoc nieść. Dzisiaj po raz kolejny, zwracam się do Członków Zarządów wszystkich szczebli Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej i proszę – otwórzcie przed nami drzwi do Waszej organizacji. Wspólnoty zrzeszającej druhów strażaków z całego kraju, ponieważ bycie częścią tej społeczności to sprawa honoru dla każdego druha strażaka OSP – apelował.

W roku 2021 jednostka z Szewc znalazła się po raz pierwszy na wstępnej liście jednostek wytypowanych do dofinansowania przez MSWiA. W maju br. OSP Szewce otrzymała promesę na kwotę 400 tys. zł na dofinasowanie zakupu samochodu.

Chciałbym złożyć największe podziękowania dla ówczesnego Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej i całej kadry Komendy Miejskiej PSP w Kielcach, st. brygadiera Sławomira Karwata, obecnie piastującego stanowisko zastępcy Świętokrzyskiego Komendanta wojewódzkiego PSP. Szczególne słowa uznania i podziękowania kierujemy wobec wójta gminy Nowiny, druha Sebastiana Nowaczkiewicza, który z ogromną determinacją wspierał działania Zarządu, a także radnych Rady Gminy Nowiny, którzy przeznaczyli 550 tysięcy złotych z budżetu gminy Nowiny, na sfinansowanie tego zadania – dziękował Jacek Kania.

Do pozyskania wozu strażackiego przyczyniły się też firmy i instytucje oraz osoby prywatne. Największe wsparcie okazali: Wodociągi Kieleckie, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Lasy Państwowe, Dyckerhoff Polska, Lafarge Kruszywa i Beton, firma Euro-Gaz Zgórsko, Adam Dziedzic – Sklep u Fachowców w Nowinach, Rafał Gajek – firma meblowa z Szewc.

Ochotnicza Straż pożarna w Szewcach, zrzesza 42 członków z czego 18 druhów ma pełne wyszkolenie i badania pozwalające brać udział w akcjach ratowniczo gaśniczych w tym,  siedmiu druhów, którzy posiadają uprawnienia do kierowania nowym terenowym średnim wozem ratowniczo – gaśniczym, posiadamy również lekki samochód ratowniczy , przyczepę transportową , najwyższej klasy sprzęt hydrauliczny, aparaty oddechowe, agregaty prądotwórcze, więc jesteśmy pełnoprawną jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie Nowiny, gotową do podejmowania działania w gminie, powiecie czy województwie.

 

 

Poprzednie Bukowisko w Nowinach. Las zaprasza!

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących