Szukaj

Tak jak różnorodny jest las, tak zróżnicowany jest program Bukowiska, wydarzenia, jakie odbędzie się w lesie w Zawadzie, w gminie Nowiny już 9-11 września. A 10 września szczególnie zapraszamy mieszkańców gminy i regionu, rodziny z dziećmi na dzień otwarty wydarzenia w godz. 10:00-20:00. Wstęp jest wolny.

Już 9 września pierwsze ekipy survivalowe i bushcraftowe, a także osoby indywidualne zamieszkają w lesie, zgodnie z ideą Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”.

 – W lesie jestem od zawsze. Las jest fabryką tlenu, chroni nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania glebę i wody, jest ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt, a od kilku lat jest to moja ulubiona forma wypoczynku, także ekstremalnego. W takich kontekstach znakomici eksperci, edukatorzy, survivalowcy opowiedzą o lesie na naszym Bukowisku – zaprasza Sebastian Nowaczkiewicz, organizator wydarzenia, wójt gminy Nowiny, leśnik i bushcraftowiec.

Napisać o programie Bukowiska, ze każdy w nim znajdzie coś dla siebie to jakby nic nie napisać. Najmłodszych zaprosimy do „Leśnego Przedszkola”, na zajęcia z Pszczelarzem, do niskiego parku linowego, na zajęcia edukacyjne „Poznaj las”, przygotowane przez Lasy Państwowe. Odbędzie się również plener malarski „Leśne inspiracje”, warsztaty „Las w słoiku” oraz spektakl teatralny „Leśne wędrówki” w wykonaniu polsko-ukraińskiej grupy aktorów amatorów z Sichowa. W części przyrodniczej opowiemy o tym, kogo możemy spotkać w polskich lasach, jakie występują grzyby nadrzewne i nadrewnowe, odbędzie się pokaz sokolniczy oraz spotkanie z ornitologiem i łowczymi.

 – Nowińskie Bukowisko jest dla mnie miejscem spotkań ludzi z pasją, których interesuje obcowanie z naturą. Bogaty i rozbudowany program wydarzenia robi wrażenie i jest bardzo pozytywnie odbierany w środowisku miłośników bushcraftu. Zachęcam do udziału całe rodziny z dziećmi, gdyż ciekawe i pożyteczne zagadnienia pozwolą na świadome spędzenie wspólnie czasu, poza mainstreamem, a kolejnym etapem wtajemniczania i oswajania lasu będzie trening poznawczy technik survivalowych – mówi Michał Madej, Partner wydarzenia, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Madejówka Bushcraft & Survival z Masłowa.

Zachęcimy do aktywności. Będzie gimnastyka słowiańska, leśny tor przeszkód, prelekcja Aleksandra Jaworskiego „Moja Norwegia” i „Ultra czyli biegiem przez las”, wykład Marcina Świerca o biegach górskich i wspólny trening biegowy, na który obowiązują zapisy.

Będzie też bardzo smacznie. Wspólne gotowanie na ognisku, kuchnia polowa, leśne jadło, grzybobranie, „Zielna Chata” – czy już czujecie te smaki i zapachy lasu?

Po sukcesie ubiegłorocznego „Puszczowiska” leśnego wydarzenia organizowanego wspólnie z Konwentem Bushcraftowym wiele osób czeka też na część survivalową. W tym roku przygotowaliśmy: warsztaty wytrzymałości psychicznej, przygotowanie ekwipunku do lasu, filozofia Leave No Trace, rozpalanie ognia, wyrób narzędzi bushcraftowych, wyposażenie leśnej apteczki, fotopułapki i wabienie zwierząt. To nie koniec atrakcji, przygotowujemy strefę leśnego chillout czyli pojawią się hamaki, będzie terapia lasem, ognisko, a na gitarach zagrają harcerze.

Las zaprasza. Do zobaczenia!

Poprzednie  “Świętokrzyskie dla Ukrainy” – zapraszamy na spotkanie inauguracyjne

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących