Szukaj

Już w najbliższy wtorek w odbędzie się uroczyste nadanie imienia Liceum Ogólnokształcącemu z Klasami Mistrzostwa Sportowego w Nowinach. Patronem szkoły zostanie znany piłkarz Włodzimierz Lubański.

O wyborze patrona szkoły zdecydowano poprzez głosowanie. Głosowanie odbywało się w dniach 19 – 25 kwietnia w czterech grupach. Wybierający mogli oddać głosy na następujące osobistości ze świata sportu: Kazimierza Górskiego, Wacława Kuchara, Irenę Półtorak i Włodzimierza Lubańskiego. Głosowanie zostało poprzedzone akcją informacyjną na temat poszczególnych postaci (przeprowadzono lekcje wychowawcze a na stronie internetowej szkoły i w mediach społecznościowych umieszczono teksty przybliżające sylwetki kandydatów). Głosowali: uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz społeczność gminy Nowiny. Zgodnie z zapisami Regulaminu Wyboru Patrona Szkoły każdy z głosujących mógł oddać jeden głos na jednego z czterech kandydatów zaproponowanych przez społeczność szkolną. Zdecydowaną większością głosów społeczność szkolna wybrała na patrona Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Liceum z Klasami Mistrzostwa Sportowego w Nowinach Włodzimierza Leonarda Lubańskiego. Uzyskał on prawie 42% głosów.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Dzieciątka Jezus na Słowiku, gdzie mszę świętą odprawi ksiądz biskup Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców.

Około godz. 11. 45 w hali sportowej w budynku szkoły rozpocznie się uroczystość nadania imienia szkole. Jej zakończenie planuje na 14, kiedy na płycie głównego boiska przeprowadzony zostanie trening pokazowy.

Całą uroczystość uświetni swoją obecnością Włodzimierz Lubański, którego imię będzie nosić szkoła w Nowinach, a towarzyszyć mu będą m.in.: Sebastian Nowaczkiewicz – wójt Nowin, Mirosław Malinowski – prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, Radosław Wasiak oraz Sławomir Szmal, byli znakomici piłkarze ręczni, Adam Jarubas – europoseł, Dariusz Goździak – złoty medalista olimpijski z Barcelony z 1992 roku, przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Włodzimierz Lubański to najmłodszy w historii polskiego futbolu zawodnik powołany do kadry narodowej. Już jako szesnastolatek zagrał w biało-czerwonych barwach i w debiutanckim meczu zdobył bramkę. W 1972 roku W. Lubański został wybrany na kapitana olimpijskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej, a drużyna, której trenerem był Kazimierz Górski, zdobyła złoty medal. W 1978 roku 31-letni wówczas piłkarz otrzymał nagrodę Fair Play UNESCO. W 2003 roku został uznany za najlepszego polskiego piłkarza 50-lecia UEFA, a w 2019 roku głosami kibiców Włodzimierz Lubański został wybrany do „Jedenastki 100-lecia PZPN”. Obecnie pan Lubański mieszka w Belgii.

 

Poprzednie Sukcesy karateków Klubu Karate Kyokushin Chikara

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących