Szukaj

Wrzesień w gminie Nowiny zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Dla mieszkańców i sympatyków gminy przygotowano mnóstwo atrakcji – zarówno kulturalnych, jak i sportowych.

Dla miłośników muzyki
Letni Koncert Akordeonowy to coś, czego nie mogą przegapić miłośnicy dobrej muzyki. W urokliwej scenerii ogrodu społecznego w Woli Murowanej swój pierwszy koncert dadzą uczestnicy warsztatów akordeonowych realizowanych w ramach projektu Dom Kultury+. Towarzyszyć im będą profesjonalni muzycy na czele z Krzysztofem Korbanem. Koncert rozpocznie się 10 września o godzinie 18.00.

Z ekologią za pan brat
Następnego dnia w tym samym miejscu spotkają się miłośnicy ekologii. Podczas sołeckiego pikniku dzieci będą rozwiązywać przyrodnicze zagadki, wyplatać makramy, robić wianki i budować karmniki dla ptaków. Nieco starsi zwyczajowo zaangażują się w rozbudowę ogrodu społecznego. – Liczy się każda pomoc. Przygotowaliśmy kolejne krzewy i kwiat do wsadzenia. To właśnie dzięki mieszkańcom nasz ogród społeczny jest tak piękny – mówi organizatorka Kamila Piotrowicz.

Dla tych, którzy lubią tradycję
Każdy, kto ceni kulturę ludową, powinien zjawić się 12 września na Potańcówce w Kowali. Rozpocznie ją obrzęd pieczenia chleba i degustacja tradycyjnych potraw. Przedstawiciele sołectw z gminy Nowiny będą rywalizować w turnieju, a uczestnicy wezmą udział w ludowym karaoke. Imprezę zwieńczy koncert zespołu Jędrusie.

Od Wyszehradu do Wyszehradu
Od 15 września w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Nowinach oglądać bedzie można wystawę “Od Wyszehradu do Wyszehradu”.
ystawa jest próbą skrótowego zobrazowania rozwoju stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką, począwszy od średniowiecznych zjazdów władców w Wyszehradzie w 1335 r. i 1338/1339 r., a skończywszy na współczesnym spotkaniu prezydentów Polski (Lecha Wałęsy) i Czechosłowacji (Václava Havla) oraz premiera Węgier (Józsefa Antalla) w Wyszehradzie, w lutym 1991 r., na którym podpisana została Deklaracja o współpracy Rzeczypospolitej Polskiej, Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert.

Dla sportowców
Kolejny weekend będzie obfitował w wydarzenia sportowe. 18 września na stadionie w Nowinach już po raz ósmy odbędzie się Bieg o Nowińskie Kominy na dystansie 5 km, a po nim biegi dl uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Wyjątkowym wydarzeniem będzie, organizowana po raz pierwszy, Gminna Spartakiada Rodzinna, w której 4-osobowe zespoły będą rywalizowały w różnych konkurencjach o tytuł najlepszej rodziny. W tym samym czasie rozegrany zostanie Rodzinny Turniej Piłki Plażowej.

Pamiętając o naszej historii
Dzień później w Szewcach obchodzone będą uroczystości patriotyczne związane z partyzancką bitwą pod Szewcami oraz rocznica rozstrzelania Żołnierzy Wyklętych w zgórskich lasach. Obchodom towarzyszyć będzie koncert piosenki patriotycznej.

Z kolei 24 września LGD Perły Czarnej Nidy zaprasza na konferencję naukową poświęconą okresowi II wojny światowej. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać prelekcji o bitwie pod Szewcami oraz o awaryjnym lądowaniu Boeinga B-17 w Zgórsku.

Dla fanów sportu
Ostatni weekend września znów będzie obfitował w wydarzenia sportowe. Rozegrany zostanie turniej Trzuskawica CUP wśród chłopców w kategorii U11, a w niedzielę 26 września odbędzie się finał Zakręconych! Rodzinnych Rajdów Rowerowych. •

Marta Sowińska

Poprzednie Czyste Świętokrzyskie

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących