Szukaj

W dniu 15.03.2021 r. WFOŚiGW w Kielcach ogłosił konkurs dla gmin z terenu województwa świętokrzyskiego pod nazwą: „Czyste Świętokrzyskie”.

Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w zakresie odpadów, ich segregacji i utylizacji.

W konkursie wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach. Uczniowie klas VII i VIII pod opieką pani Ewy Cedro-Odziemek przygotowali krótki film, w którym poruszyli ważny temat właściwego postępowania z odpadami i troski o środowisko naturalne.

Podstawowym problemem, z którym spotykamy się na co dzień jest zaśmiecenie naszego środowiska. Wychodząc na spacer do lasu, trafiamy często po drodze na dzikie wysypiska śmieci. To przykre, że ludzie tak źle traktują środowisko, w którym żyją – powiedział jeden z uczniów – przecież kosze na śmieci dostępne są dla każdego, możemy pozbyć się odpadów w legalny sposób, wystarczy tylko chcieć.

Innym problemem, o którym mowa w filmie, jest kwestia spalania odpadów w domowych piecach. „W sezonie zimowym aż głowa boli. Kiedy nasi sąsiedzi palą w piecu od razu wiemy, że dzieje się coś złego, nie chcemy oddychać tym zatrutym powietrzem” – takie słowa padają z ust młodzieży.

Młodzi ludzie obserwują świat, który nas otacza, patrzą na zachowanie swoje, rówieśników i dorosłych. Rozumieją, że jedynym sposobem na poprawę jakości życia i stanu środowiska jest zmiana nawyków. Podkreślają znaczenie właściwego postępowania z odpadami, poprawnej segregacji, która umożliwia recykling, używania produktów wielorazowych, oszczędzania wody i energii. Twórcy filmu apelują o zmianę myślenia, odpowiedzialność oraz troskę o środowisko i zdrowie swoje i najbliższych.

W ramach nagrody w konkursie edukacyjnym “Czyste Świętokrzyskie” gmina Nowiny uzyskała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach dotację w wysokości 4 800,00 zł. Środki te w całości przeznaczone zostaną na usunięcie dzikich wysypisk śmieci.

Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Kielcach uporządkowana zostanie część terenów gminnych. Porzucone w miejscach publicznych odpady zmieszane, remontowe i biodegradowalne zostaną zebrane i zagospodarowane zgodnie z przepisami.

 

 

Poprzednie Warsztaty, prelekcje i podchody – za nami Puszczowisko

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących