Szukaj

 

Kielecki Festiwal Wiatru

Z przymrużeniem oka o znanym w całym kraju powiedzeniu: „Wieje jak na dworcu w Kielcach”? – to inspiracja do organizacji w stolicy regionu świętokrzyskiego Festiwalu Wiatru. Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 18-26 września, a Gmina Nowiny jest Partnerem wydarzenia.

– Podczas tych dni będzie sporo atrakcji, konkursów, zawody sportowe czy pokazy mody. Będą dwa konkursy: jeden ogólnopolski, drugi dla najmłodszych, związane m.in. z  recyclingiem oraz wykorzystaniem naturalnej siły, jaką jest wiatr. Festiwal będzie formą integracji mieszkańców a także dobrą promocją miasta – zapowiada prezydent Kielc, Bogdan Wenta zapraszając wszystkich do udziału.

Wydarzenie ma na celu przede wszystkim przełamanie negatywnego wydźwięku istniejącego od lat stereotypu. – Chcemy pokazać, jak z dystansem traktujemy powiedzenie: „Wieje jak na dworcu w Kielcach”, jak negatyw przekuć na pozytyw. Podchodzimy zatem do tego powiedzenia z przymrużeniem oka. Już na etapie konstrukcji programu zauważyliśmy zainteresowanie ze strony różnych grup wiekowych, od najmłodszych po seniorów i mamy nadzieję, że festiwal będzie się rozwijał – mówi Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Kielce.

W programie „Festiwalu Wiatru” znalazło się 30 wydarzeń realizowanych przez ponad 30 podmiotów, m.in. jednostki organizacyjne miasta, spółdzielnie mieszkaniowe czy środowisko akademickie. – Odbędzie się między innymi 5 pikników rodzinnych z licznymi atrakcjami, jak dmuchańce, konkursy, animacje, występy, darmowy grill i wata cukrowa. Będą rywalizacje sportowe: konkurs strzelecki, zawody łucznicze czy regaty żeglarskie. Odbędą się spektakle i koncerty. Zagra m.in.: Orkiestra Dęta Nowiny. Wspólnie z partnerami przedsięwzięcia zaplanowaliśmy też wiele bardzo ciekawych warsztatów, a nawet – poszukiwanie skarbu w terenie – informuje Iwona Sabat kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej kieleckiego ratusza.

I jeszcze jedna atrakcja – naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej podczas Festiwalu będą przygotowywać „Kielecką Mapę Wiatru”. – Powstanie takiej mapy może być użyteczne np. do określenia poziomu wietrzności w poszczególnych częściach miasta. Wyznaczono dwanaście lokalizacji, np. ul. Sienkiewicza, dworzec kolejowy, kampus Głównego Urzędu Miar czy zalew. Obserwacje będą prowadzone w tym samym czasie – wyjaśnia  prof. Jerzy Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Szczegóły dotyczące poszczególnych imprez Festiwalu Wiatru dostępne są na stronie www.kielce.eu/festiwal-wiatru.

KK

Poprzednie Święto Chleba w Kowali

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących