Szukaj

Siedmioro uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowinach, wspólnie z panią dyrektor Joanną Wojcieszyńską oraz nauczycielami Iwoną Majchrzyk i Iloną Przybysławską uczestniczyło w dniach 16.10.2022 – 22.10.2022 w międzynarodowym spotkaniu w Słowenii, w ramach realizacji kolejnego etapu programu Erasmus+ ,,Bad eating habits Out, doing sports In”.

Delegacja gościła w małej miejscowości Otčec niedaleko stolicy kraju – Ljubljany. Wyjazd był niezapomnianą okazją, by poznać słoweński system edukacji, zawrzeć przyjaźnie, poznać piękno kraju i podszkolić język angielski. Tematem przewodnim spotkania było hasło: ,, Healthy mind in a healthy body”. Wszyscy przekonaliśmy się, że że aktywność fizyczna, dobre odżywianie działa zbawiennie na rozwój intelektualny, poprawia pamięć i koncentrację, a także przyczynia się do polepszenia kreatywności. Nasi uczniowie wraz z nowymi kolegami z Włoch, Turcji, Słowenii oraz Grecji brali udział w licznych zawodach sportowych, wspinaczce górskiej, quizach, seminariach i mieli okazje zwiedzić Ljubljanę, Novo Mesto i podziwiać piękne widoki nad jeziorem Bled.

Krótka relacja z wyjazdu…

16.10.2022
Rozpoczął się pierwszy dzień naszej podróży! Spod szkoły wyjechaliśmy przed godziną siódmą, co oznaczało, że musieliśmy wstać wcześnie rano. Podróż na lotnisko przebiegła dość spokojnie. Lot również był całkiem przyjemny, mimo krótkotrwałych turbulencji. Po lądowaniu skierowaliśmy się po nasze bagaże, które na szczęście dotarły w jednym kawałku. Następnie pojechaliśmy do hotelu. Rozpakowaliśmy szybko rzeczy w nadziei, że uda nam się jeszcze wejść do basenu przed kolacją. Szczęśliwie, daliśmy radę popływać przez godzinę. Już na stołówce udało się zawrzeć nowe znajomości! Pod koniec dnia spaliśmy jak zabici!

17.10.2022
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od śniadania, a zaraz po nim wszyscy razem ruszyliśmy do szkoły w Otočec. Na miejscu czekał na nas świetnie przygotowany przez słoweńskich uczniów program powitalny. Następnie każde państwo miało za zadanie przedstawić uczestników projektu Erasmus+. Zostaliśmy także przydzieleni do grup, które oprowadzały nas po słoweńskiej szkole i opowiedziały o tutejszej kulturze. Oprócz tego poznaliśmy wiele świetnych osób, z którymi na pewno utrzymamy kontakt w przyszłości. Pod koniec dnia czas spędziliśmy na basenie, a następnie postanowiliśmy zagrać w grę UNO z nowo poznanymi ludźmi, przez co jeszcze bardziej polepszyliśmy relacje z obcokrajowcami.
18.10.2022
Dziś mija trzeci dzień pobytu w Słowenii. Zaczęliśmy go od wczesnej pobudki i smacznego śniadanka. Następnie o 8.30 wyruszyliśmy do słoweńskiej szkoły. Pierwszą atrakcją była prezentacja o zaletach sportu przedstawiona przez nauczyciela akademickiego pana Starc. Po godzinnej przerwie wyruszyliśmy do pobliskiego miasta Novo Mesto, oddalonego od nas o ok. 10 km. Po dotarciu na miejsce zaczęliśmy zwiedzanie miasta, przy okazji zaczerpnęliśmy trochę jego historii. Zwiedzaliśmy dwa kościoły i rynek . Potem mieliśmy czas dla siebie. Pod koniec dnia zrobiliśmy zakupy i pojechaliśmy do hotelu. Podsumowując, dzień był bardzo udany!

19.10.2022
Ten dzień zaczął się jak każdy inny, pyszne poranne śniadanie, toaleta i wczesny wyjazd. Naszym pierwszym przystankiem było malownicze jezioro Bled. Z pomocą przystojnego przewodnika, przepłynęliśmy całe jezioro. Jego centralnym punktem był kościół znajdujący na wyspie. Po powrocie na stały ląd i krótkim spacerze, wyruszyliśmy w dalszą drogę. Po godzinie jazdy zatrzymaliśmy się na pyszny posiłek i udaliśmy się w dalszą podróż ku stolicy Słowenii. W Ljubljanie wjechaliśmy kolejką na górę, gdzie zwiedziliśmy piękny zamek. Mieliśmy również czas wolny, była to okazja do zakupu pamiątek i spróbowania pieczonych kasztanów. Wieczorem wróciliśmy do hotelu i zjedliśmy pyszną kolację. Cała wycieczka nie była by tak wspaniała bez naszych nauczycielek i Pani Dyrektor, które przez cały wyjazd były w świetnym humorze.

20.10.2022
Kolejnego dnia po wstaniu i zjedzeniu śniadania wybraliśmy się do szkoły. Razem udaliśmy się na szczyt góry, gdzie znajdował się kościół. Po krótkim odpoczynku wróciliśmy do placówki, gdzie czekał na nas wyborny obiad. Kilka godzin późnej zrobiliśmy prezentację na temat zdrowych przekąsek podczas, której każdy kraj przedstawił swoje tradycyjne przysmaki. Następnie po dobraniu się w grupy dostaliśmy za zadanie ugotować jedno tradycyjne danie z każdego kraju. Polskim daniem była zupa ogórkowa, która bardzo posmakowała obcokrajowcom. Razem z innymi spędziliśmy czas w dobrej atmosferze po czym udaliśmy się do hotelu. Dzień zakończyliśmy grą w uno z Grekami.

21.10.2022
Dzisiejszy dzień rozpoczął się tak jak zawsze: punktualne śniadanie i szybki marsz w kierunku szkoły. Zajęcia zaczęliśmy od integrujących całą grupę gier i zabaw. Po zakończeniu męczących ćwiczeń nadszedł czas na poczęstunek oraz czas wolny. Niestety w końcu przyszedł moment aby pożegnać nowo poznanych ludzi oraz grupę bez, której wyjazd ten nie miał racji bytu. Po wręczeniu prezentów , certyfikatów oraz przedstawieniu podsumowującej wyjazd prezentacji wszyscy wsiedli do autokaru i wyruszyli na ostatnią wycieczkę. Odwiedziliśmy klasztor oraz mały skansen, gdzie piekliśmy pyszne bułki. Była to idealna okazja do żartów i oczywiście, nauki. Wciąż jednak każdy z nas miał z tyłu głowy to, że niedługo będzie trzeba się rozstać.

Nauczyciele: Joanna Wojcieszyńska,
Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska
Uczniowie: Maria Berkowicz, Oliwia Łysak,
Malwina Zawadzka, Daria Zapała,
Julia Kopolovets, Jan Niziołek, Igor Adamczyk

Poprzednie Trzecie miejsce dla Nowin w Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących