Szukaj

„Z roku 1421 pochodzi najwcześniejszy spis miejscowości wchodzących w skład starostwa chęcińskiego. Obejmowało ono: zamek chęciński i miasto Chęciny oraz jedenaście wsi: Bolechowice, Fanisławice vel Falisławice, Gałęzice, Gnieździska, Korzecko, Radkowice, Starochęciny vel Stare Chęciny, Szewce, Wolę Murowaną vel Wielki Staw, Zajączków i Zawadę vel Skałkę”.

Szewce to wieś położona w terenie pofałdowanym na leśnej polanie, przez którą przepływają dwa strumienie, biorące początek ze zboczy wzniesień znajdujących się na północ od zabudowy wsi. Na wschodnim (Szewskim Potoku) zbudowano kilka niewielkich stawów, ciągnących się w kierunku południowym. Od strony wschodniej ma on dopływ, na którym jest obecnie niewielki zbiornik wodny. Nieco na południe wody płyną jednym korytem w kierunku rzeki Bobrzyczki.

Zawada to wieś położona jest na śródleśnej polanie, otoczona zalesionymi górami. Teren opada w kierunku doliny Bobrzyczki, a wzdłuż koryta rzeki poprowadzona została droga wiejska z Rykoszyna do Szewc i Zgórska. Na Mapie Galicji Zachodniej (1804) zabudowania wsi skupione były po stronie wschodniej drogi. Na północno zachodnim krańcu wsi oznaczony został zespół folwarczny, dawne sołectwo. Zabudowa kmieca zlokalizowana jest na starym miejscu, ale aktualny układ przestrzenny jest bardziej regularny, podporządkowana jednej ulicy wiejskiej. Krzyżuje się ona z ulicą poprowadzoną z Chęcin do Jaworzni i Piekoszowa. W miejscu tym obecnie znajduje się kapliczka domkowa, a część dawnego traktu wykorzystano pod budowę obwodnicy. Nazwa wsi może o istnieniu jakichś urządzeń obronnych na przedpolu zamku chęcińskiego lub też przeszkody naturalnej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, w szczególności mieszkańców Szewc i Zawady zna spotkanie z historykiem Dariuszem Kaliną, autorem monografii Szewc i Zawady. Spotkanie odbędzie się 4 listopada 2021 r. o godz. 17.30 w remizie OSP w Szewcach.

Poprzednie Bądźcie jak Orły! Szkoła sportowa w Nowinach nosi imię Włodzimierza Lubańskiego

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących