Szukaj

Nadanie imienia Włodzimierza Lubańskiego Liceum Ogólnokształcącemu z Klasami Mistrzostwa Sportowego oraz poświęcenie szkolnego Sztandaru odbyły się 19 października w Nowinach. W uroczystościach osobiście uczestniczył Patron wraz z Małżonką Grażyną Lubańską.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Patrona, społeczności szkolnej, samorządu i mieszkańców gminy. Mszę w kościele parafialnym pw. Dzieciątka Jezus na Słowiku odprawił ksiądz biskup Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców.

W homilii biskup odniósł się do rangi i godności sztandaru, rycerskich postaw honoru i odwagi od czasów Konstantyna, przez Bitwę pod Grunwaldem po czasy współczesne. W klimat rycerski już na początku liturgii wprowadziła wiernych odśpiewana Bogurodzica. Nastąpiło poświęcenie Sztandaru Liceum Ogólnokształcącemu z Klasami Mistrzostwa Sportowego im. Włodzimierza Lubańskiego.

 – Powielamy dziś historię życia Pana Włodzimierza Lubańskiego. Życie jest jak gra, gra w piłkę. A w przypadku Waszego Patrona wysoka jakość piłkarska szła w parze z jakością człowieczeństwa. A sztandar? To znak wspólnoty. Tak jak dawniej rycerze, tak wy teraz i przyszłe pokolenia będą gromadzić się pod sztandarem. Obrona godności rycerskiej dawniej to jak dziś dotrzymywanie słowa – głosił z ambony Bp. Florczyk.

Po uroczystościach kościelnych, w hali sportowej Szkoły jej dyrektorka Kornelia Bem-Kozieł zaprezentowała imponującą listę osiągnięć sportowych uczniów. Zbigniew Pyk, Przewodniczący Rady Gminy Nowiny odczytał tekst Uchwały o nadaniu imienia Włodzimierza Lubańskiego Liceum Ogólnokształcącemu z Klasami Mistrzostwa Sportowego w Nowinach. Goście przybijali symboliczne gwoździe do sztandaru, wpisywali się do księgi pamiątkowej, a także odciśniętym śladem dłoni, zapoczątkowali Aleję sław sportu w Nowinach. Program artystyczny w sportowym duchu zaprezentowali uczniowie. Na płycie głównego boiska został przeprowadzony trening pokazowy, któremu przyglądał się Patron. Włodzimierz Lubański wraz z Małżonką z uznaniem odnieśli się do poziomu infrastruktury sportowej, a także życzliwości i gościnności gospodarza gminy Wójta Sebastiana Nowaczkiewicza.

 – Spotykamy dziś w Nowinach Człowieka i Sportowca Legendę. To zaszczyt gościć Państwa Lubańskich. Chcę, aby czuli się u nas jak w domu i przy różnych sposobnościach odwiedzali gminę i tak pięknie jak dziś motywowali uczniów – dziękował Sebastian Nowaczkiewicz, Wójt Gminy Nowiny.

Do Nowin przyjechali znakomici goście m.in.: Mirosław Malinowski, Prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, Radosław Wasiak oraz Sławomir Szmal, piłkarze ręczni, Dariusz Goździak – złoty medalista olimpijski z Barcelony z 1992 roku, przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Katarzyna Nowacka, Świętokrzyska Wicekurator Oświaty i inni. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Nowin.

Sylwetka Patrona

Włodzimierz Leonard Lubański to najmłodszy w historii polskiego futbolu zawodnik powołany do kadry narodowej. Już jako szesnastolatek zagrał w biało-czerwonych barwach i w debiutanckim meczu zdobył bramkę. W 1972 roku W. Lubański został wybrany na kapitana olimpijskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej, a słynna drużyna „Orły Górskiego”, której trenerem był Kazimierz Górski, zdobyła złoty medal. W 1978 roku 31. letni wówczas piłkarz otrzymał nagrodę Fair Play UNESCO. W 2003 roku został uznany za najlepszego polskiego piłkarza 50. lecia UEFA, a w 2019 roku głosami kibiców Włodzimierz Lubański został wybrany do „Jedenastki 100-lecia PZPN”. Obecnie Włodzimierz Lubański mieszka w Belgii.

 

Fragmenty wystąpienia Włodzimierza Lubańskiego – decyzją Uczniów, społeczności szkolnej, samorządu i mieszkańców – Patrona Szkoły w Nowinach:

Gdy pierwszy raz ubierałem koszulkę z Orłem na piersiach, nigdy bym nie przypuszczał, że zostanę Patronem Szkoły. Dziękuję Wam bardzo! /wystąpienie przerywała burza braw/ Drodzy, szkoła mistrzostwa sportowego Was zobowiązuje. Będziecie dążyć do tego aby zostać mistrzami. Ja przeszedłem taką drogę i dam Wam kilka rad. Ale nie wykonam za Was tej pracy. Gdy byłem w Waszym wieku mój trener mi powiedział, Włodek, te wszystkie przeszkody jakie napotkasz na swojej drodze do mistrzostwa są do pokonania. Przekazuję Wam dziś tę motywację. Stoję przed Wami jako Mistrz Polski i Mistrz Olimpijski i byłoby dobrze gdyby Szkoła im. Włodka Lubańskiego wychowała mistrzów, nie tylko polskiego sportu ale też światowego. Idźcie niełatwą drogą na szczyt! Dziękuję Pani dyrektor, że mnie tu Pani sprowadziła. Zdobywałem medale, byłem królem strzelców, odbierałem nagrody fair play, ale Patron Szkoły to coś specjalnego. To rzecz odświętna w życiu sportowca, który osiągnął taki wiek i moment w życiu, że dla Was już nie zagra, nie wzbudzi tych wielkich emocji na stadionie. Zostało mi to, co w przeszłości zaprezentowałem. Dziękuję! Nie bójcie się marzyć. Ja Was będę wpierać. Młodzieży nie wolno odmawiać. 

 

Darczyńcy Sztandaru Liceum Ogólnokształcącego z Klasami Mistrzostwa Sportowego im. Włodzimierza Lubańskiego w Nowinach

dr Adam Jarubas, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Sebastian Nowaczkiewicz, Wójt Gminy Nowiny

Zbigniew Pyk, Przewodniczący Rady Gminy Nowiny wraz z Radnymi

Ryszard Kusak, Sekretarz Gminy Nowiny wraz z Pracownikami Urzędu Gminy Nowiny

Zenon Janus, Radny Powiatu Kieleckiego

Andrzej Borowski, Radny Powiatu Kieleckiego

Mirosław Malinowski, Prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej

Radosław Wasiak w imieniu RS Active S.Szmal, R.Wasiak

Jacek Walewski Cemet S.A.

Halina Musiał w imieniu Klubu Radnych Mała Ojczyzna Gmina Nowiny

Jolanta Wierzbicka, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach w imieniu  Pracowników

Edward Rzadkowski, Przewodniczący Rady Rodziców

Karolina Świercz  w imieniu Rady Rodziców

Paweł Toboła, przedstawiciel Klasy 1B Korona Kielce Rocznik 2006

Anna Miszczyk, rodzic oraz przedstawiciel Firmy Eko-Wat

Justyna Lagner, Wicedyrektor ZSP w imieniu pedagogów i trenerów

Agnieszka Słoma, Kierownik internatu w imieniu wychowawców internatu

 

Historia Osiągnięć Liceum

Stypendia Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2019/2020 i 2020/2021: uczeń trzyletniego LO, uczeń czteroletniego LO.

Awanse klubowe:

– z czwartej ligi do pierwszej ligi: 3 osoby (Korona Kielce), 3 osoby (Resovia Rzeszów)

– z czwartej ligi do trzeciej ligi: 1 osoba (Rekord Bialsko-Biała)

– powołanie ucznia do kadry Polski Futsal U -17

– III miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Futsal U 16 – brązowy medal dla grupy GKS Futsal w tym dla 10 uczniów ze szkoły

– II miejsce w Świętokrzyskiej Lidze Trampkarzy Starszych (GKS Nowiny) – 4 uczniów

– III miejsce w Centralnej Lidze Juniorów U-17 (Korona Kielce) – 2 uczniów

– II miejsce w ogólnopolskich eliminacjach do Mistrzostw Polski w Futsalu (KSP Kielce) – 1 uczennica.

Serdecznie gratuluję tak wspaniałego wydarzenia społeczności szkolnej, samorządowi, mieszkańcom Gminy Nowiny. Pamiętajcie, mając tak szczególnego Patrona, nie wolno Wam przestać marzyć!

Karolina Kępczyk

Poprzednie Piotr Lichota Sekretarzem Futsalu PZPN

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących