Szukaj

Ale Nowina! Alleluja! Pod takim hasłem Gmina Nowiny organizuje Polsko-Ukraiński Jarmark Wielkanocny. Wydarzenie odbędzie się 9 kwietnia w godz. 11:00-15:00 na placu festynowym w Nowinach przy ul. Perłowej 1. Wstęp jest bezpłatny zarówno dla Gości jak i Wystawców.

– W tych smutnych czasach chcemy wnieść w życie społeczne odrobinę radości. W naszej Gminie gościmy od miesiąca sąsiadów z Ukrainy. Zaprosiliśmy do aktywnego i partnerskiego udziału w Jarmarku. Dzięki temu poznamy się, poznamy kulturę, kuchnię i zwyczaje wielkanocne Ukraińców – zaprasza Sebastian Nowaczkiewicz, Wójt Gminy Nowiny.

Goście z Ukrainy wystąpią na scenie, przygotują też pielmieni i czebureki. Widowiskowym elementem Jarmarku będzie wielkie wspólne gotowanie żuru z jajkiem. Na Jarmarku grill z szaszłykami przygotują również Ormianie, którzy po sukcesie Jarmarku Bożonarodzeniowego chcą współpracować podczas wydarzeń z Gminą Nowiny.

Podczas Jarmarku rozstrzygnięty zostanie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną, odbędą się świąteczne podchody oraz bieg na bieżni z jajkiem oraz zawody sportowe, a także rodzinny konkurs wiedzy o zwyczajach i symbolice Świąt Wielkanocnych. Goście z Ukrainy opowiedzą o tradycji Niedzieli Zajączkowej. Wystąpią przedszkolaki, uczniowie szkół z terenu gminy Nowiny i solistki Studia Miniaturka Sylwii Gajek z Gminnego Ośrodka Kultury Perła w Nowinach. Zaprezentują się również zespoły ludowe: Kowalanki, Szewczanki i Bolechowiczanie. Wolontariusze działający w Lokalnym Centrum Wolontariatu w Nowinach zaproszą do udziału w warsztatach animacyjnych. Podczas Jarmarku będzie prowadzona świąteczna zbiórka żywności dla mieszkających na terenie gminy Nowiny Ukrainek i Ukraińców.
A co na stoiskach? Wystawcy zaprezentują lokalne produkty, rękodzieło, palmy wielkanocne, koszyczki wiklinowe, serwety. Będzie ptactwo ozdobne, nowalijki, propozycje do domu i ogrodu na wiosnę, wesołe miasteczko dla najmłodszych.


Praktyczne informacje dla Wystawców:
Udział w Jarmarku jest bezpłatny. Nie pobieramy opłaty targowej. Każdy z Wystawców samodzielnie aranżuje przestrzeń swojego stoiska – namiot, scenografia etc. Organizator zapewnia dostęp do prądu, stoły i krzesła. Stoiska można rozstawiać w dniu Jarmarku od godz. 7:00. Zgłoszenia Wystawców: k.kepczyk@nowiny.com.pl, +48 696466143.
Szczególnie zapraszamy Wystawców reprezentujących poniższe branże:
– gastronomia, lokalne produkty;
– rękodzieło, palmy wielkanocne, koszyczki wiklinowe, serwety:
– ptactwo ozdobne, kurczątka;
– dom i ogród na wiosnę;
– prezentacje artystyczne;
– warsztaty animacyjne;
– wesołe miasteczko dla dzieci, karuzela, ciuchcia. •

Karolina Kępczyk

Poprzednie Uciążliwy sąsiad

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących