Szukaj

Miniony weekend był dynamiczny dla Centrum Wolontariatu w Nowinach. Od czwartku do niedzieli kandydaci na wolontariuszy szkolili się podczas Akademii Wolontariusza. Wspierali także wiele wydarzeń, które odbywały się na terenie Gminy Nowiny.

„I Ty możesz zostać wolontariuszem”

Trzy inspirujące dni mają za sobą mieszkańcy Nowin, którzy chcieliby zacząć działać wolontaryjnie. Szkolenie Akademii Wolontariusza od czwartku do soboty obejmowało szereg zagadnień na temat podstaw funkcjonowania wolontariatu, aspektów prawnych wolontariatu w Polsce, narzędzi pracy wolontariusza. W szkoleniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Gminy Nowiny, który działa lub chce zacząć działań na rzecz innych w swoim otoczeniu. Rozmawialiśmy także na temat motywacji do pracy i kompetencji w wolontariacie. Pomimo upalnej pogody uczestnicy z dużym zaangażowaniem włączyli się w wiele warsztatowych zadań wzmacniających budowanie zespołu. Szkolenie przyniosło kreatywne pomysły i refleksje nad tym jak wolontariusze zmieniają otoczenie. Jak zacząć, jak organizować własne akcje wolontariackie. Jak od dostrzeżenia problemu przejść do  realizacji zadania – takie kwestie wypracowano podczas drugiego dnia spotkań.

Trzeciego dnia poruszono temat motywacji do pracy, kompetencji wolontariusza i czy współpraca w grupie jest potrzebna. W tajniki działania wolontariatu wprowadził nas Michał Braun, który przez 5 lat pełnił rolę prezesa Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach , jako wolontariusz pracował też w Indiach i Boliwii. Obecnie współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Jedno jest pewne – energii i zaangażowania naszym uczestnikom nie brakuje!

Kolejna edycja szkoleń została zaplanowana na jesień br. Wolontariusze oprócz podstawowych aspektów pracy będą mogli wziąć udział w szkoleniach tematycznych poszerzających ich kompetencje w obszarze niesionej pomocy.

Wolontariusze LCW w działaniu

Wsparcie organizacyjne podczas ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego dziewczynek TrzuskawicaCup, pomoc w realizacji Zakręconych! Rodzinnych Rajdów Rowerowych, prace w ogrodzie społecznym i animacje dla dzieci – tyle akcji podczas minionego weekendu wsparli wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu w Nowinach.

W ubiegłym roku w Woli Murowanej powstały pierwsze w regionie ogrody społeczne. Dzięki wsparciu wolontariuszy LCW ogród jest stale pielęgnowany i zadbany. Wolontariusze – ogrodnicy zrobili przegląd ogrodu po ostrej zimie, docięto krzewy, wsiano zioła i warzywa, przesadzono wyrośnięte pomidory.

W sobotę, 19.06.br. Gmina Nowiny zorganizowała pierwszy z cyklicznych rajdów rowerowych. Niestrudzeni rowerzyści nie zrażeni pogodą wyruszyli na 25-kilometrową wycieczkę do Podzamcza Piekoszowskiego.

Łódź, Katowice, Lublin, i Szczecin – w niedzielę młode piłkarki z całej Polski połączyły Nowiny. Najzdolniejsze zawodniczki prezentowały swoje umiejętności na murawie w pierwszej edycji turnieju Trzuskawica Cup.

Zachęcamy osoby, które chciałby wesprzeć swoimi działaniami innych potrzebujących. „Czas to najcenniejszy podarunek, jaki można dostać od innych.”

Patronat honorowy nad projektem objęli wójt Gminy Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz oraz burmistrz Miasta Chęciny, Robert Jaworski. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Siła Woli” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

Poprzednie Konkurs inicjatyw Lokalnych w Nowinach czas start !

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących