Szukaj

Wolontariusze działają w Nowinach od roku. Z tej okazji dla aktywnej młodzieży została zorganizowana I Gala Wolontariatu w Nowinach. Pięć wolontariuszek otrzymało główne nagrody „Perły Wolontariatu”.

18 lutego spotkaliśmy się w Hotelu Magnolia na I Gali Wolontariatu przygotowanej przez Kamilę Piotrowicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Siła Woli” z Woli Murowanej, opiekuna Wolontariuszy, Damiana Zegadło, koordynatora prac Wolontariuszy oraz Gminę Nowiny. Uroczystość rozpoczęły: Kamila Piotrowicz oraz Joanna Sędzielewska ze Stowarzyszenia „Asumpt”, opowiadając o idei projektu „Lokalne Centra Wolontariatu w Nowinach i Chęcinach”. Głównym założeniem projektu jest stworzenie dwóch Lokalnych Centrów Wolontariatu w Nowinach i Chęcinach, powstanie miejsca skupiającego wolontariuszy i podmiotów deklarujących zapotrzebowanie na wolontariuszy. Projekt przewiduje planowanie własnych akcji społecznych, organizację spotkań tematycznych, co ma miejsce od kilku miesięcy. Powstała także Akademia Wolontariusza, w której przeprowadzony zostanie cykl szkoleń dla wolontariuszy. Projekt jest realizowany z dotacji programu AKtywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z funduszy EOG.

Wolontariusze na co dzień działają w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach. Podczas Gali młodzież podziękowała za współpracę dyrektorowi Ośrodka Jackowi Kani oraz wójtowi Sebastianowi Nowaczkiewiczowi. Roczny bilans przedstawia się imponująco: 79. zarejestrowanych wolontariuszy i 831 przepracowanych godzin wolontaryjnych. Młodzież włączała się w organizację gminnych wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych. Wolontariusze uczestniczyli w zbiórkach żywności dla potrzebujących, wyprowadzali na spacery psy ze schroniska w Nowinach, wspierali podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku organizując akcję „Poduszka dla Staruszka”. Młodzież była obecna podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na Jarmarku Bożonarodzeniowym, wzięli również udział w patriotycznym Marszu na Bolechowice. Uczestniczyli w wizytach studyjnych, warsztatach kreatywnych, manualnych i motywacyjnych.

 – Jestem z nich bardzo dumna. Wieczór był taki, jak sobie wyobrażałam. Za nami rok pracy w trudnych, pandemicznych warunkach. To też rok poznawania się i budowania relacji, taka szkoła wrażliwości – mówiła Kamila Piotrowicz.

Podziękowania trafiały nie tylko do młodzieży. Podczas Gali dyplomy otrzymały również osoby dorosłe, które inspirują młodych ludzi do podejmowania różnorodnych akcji, są cichym wsparciem, pomagają też w logistyce i organizacji spotkań. Tytuły „Nasz Kompan” trafiły do: Agaty Ludew, Marty Mołas, Marty Nowaczkiewicz i Marty Sowińskiej.

 – Dobro, pomoc, wrażliwość, w świecie pełnym bezinteresownej zawiści i hejtu to wartości nie do przecenienia. Od ponad roku kilkadziesiąt młodych ludzi w Nowinach oddaje kawałek siebie innym, poświęca swój czas pomagając i wspierając potrzebujących. Ramię w ramię zmieniają ten świat. Mam nadzieję, że na zawsze pozostaną takimi, jak są teraz. Bo są wyjątkowi i najlepsi – mówiła po zakończeniu uroczystości Marta Sowińska, jedna z nagrodzonych, kierownik w Urzędzie Gminy Nowiny i zaangażowana społecznie wolontariuszka.

Napięcie było stopniowane. Wręczanie nagród uświetniali swoimi osobowościami i talentami artyści. Zaśpiewała Sylwia Lasota ze Studia Miniaturka Sylwii Gajek, działającego w nowińskim GOKu. Arial Hop czyli pokaz gimnastyki powietrznej dała Magdalena Czarny prowadząca w Kielcach szkołę „Magifly”, reprezentująca nasz kraj w mistrzostwach gimnastyki powietrznej w Rydze w 2019 roku. Taniec w stylu k-pop zaprezentował zespół „Late”. Beata Chudzicka przygotowała wiersz o Wolontariuszach LCW inspirując się utworem „Na straganie” Jana Brzechwy.

Za zaangażowanie i pracę należą się kołacze. I tak nagrody „Szanse Wolontariatu” otrzymali: Maja Kilijan, Oliwia Prokopoudi, Dominika Przeworska, Michał Pypeć i Nina Sadowska. Głównymi nagrodami „Perłami Wolontariatu” za największą liczbę przepracowanych godzin, inicjatywę, odpowiedzialność, kreatywność i postawę bezinteresowności zostały uhonorowane: Natalia Herbergier, Patrycja Jasik, Antonina Nowaczkiewicz, Marcelina Pijorek i Julia Zbróg.

 – Z całego serca pragnę podziękować każdemu z Was za dobro, jakie czynicie. Dzięki Wam świat staje się lepszy – podziękował Wolontariuszom Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny. Na podziękowaniach się nie skończyło. Włodarz podarował młodzieży prezent w postaci profesjonalnej czekoladziarki, by po zakończonej pracy i udzielonej pomocy, mogli odpocząć i zrelaksować się przy kubku gorącej czekolady.

W imieniu społeczności wolontariuszy głos zabrała Marcelina Pijorek dziękując zarówno koleżankom i kolegom, a także wspierającym osobom dorosłym na czele z Kamilą Piotrowicz, Damianem Zegadło i Martą Sowińską za wsparcie i szanse, za to, że dorośli dostrzegli w młodzieży potencjał, dobro i szczerość. Wolontariusze podziękowali za organizację Gali, która uhonorowała ich osiągniecia i zmotywowała do dalszej pracy na rzecz społeczności gminy i regionu.

Prowadzenie: Karolina Kępczyk, Damian Zegadło

Fotografie: Marta Sowińska

 

Serdecznie gratulujemy!

Karolina Kępczyk

Poprzednie Stwórz dom tymczasowy. Pomóż psom i kotom z Twojej okolicy

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących