Szukaj

Dom tymczasowy to dom, w którym zwierzę mieszka przez pewien czas, a konkretnie do chwili znalezienia domu stałego. Uczy się w tym czasie obcowania z człowiekiem, a  przede wszystkim – nie przebywa w schronisku.

Wiele zwierząt bowiem nie radzi sobie  w takim miejscu jak schronisko, to zazwyczaj zwierzęta chore, słabe, starsze lub całkiem młode. Zresztą – schronisko to miejsce, które nigdy nie będzie domem. Hałas, konieczność walki o byt, ciągłe czuwanie powodują, że zwierzęta są zestresowane. Dodatkowo chore zwierzęta dłużej przechodzą rekonwalescencję, jest też problem z właściwym podawaniem leków czy obserwacji.

Dom tymczasowy niweluje niemal wszystkie niedogodności schroniska. Daje spokój, bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Pozwala poznać zwierzę i przygotować je na spotkanie z nowymi właścicielami. Dlatego tak ważne jest, by domów tymczasowych było jak najwięcej.

Trzeba pamiętać, że stworzenie domu tymczasowego to, oprócz pięknego daru serca, duża odpowiedzialność. Zwierzę może przebywać u nas od kilku dni do kilku miesięcy. Czasem zdarza się, że zostaje na stałe. Zwierzętom należy poświęcić czas i uwagę. Niektóre wymagają pracy z profesjonalnym behawiorystą.

– Na terenie gminy Nowiny potrzebujemy przede wszystkim domów, które przyjmą na kilka dni koty wolno żyjące po sterylizacji. W większości to koty bytujące w okolicach kocich domków na osiedlu Nowiny, czasem zdarzają się też psy, które uciekły właścicielowi z posesji i potrzeba kilku dni, by dowiedzieć się, gdzie ten mieszka – wyjaśnia Edyta Kasprzycka, wolontariuszka.

Domy tymczasowe otrzymują wsparcie ze strony gminy Nowiny poprzez przekazanie karmy dla potrzebujących zwierząt.

 Aby stworzyć dom tymczasowy, należy przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim zastanowić się, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić zwierzęciu, jakie mamy warunki lokalowe, doświadczenie w opiece nad zwierzętami. Jeśli zdecydujecie się na stworzenie domu tymczasowego, należy skontaktować się z nami za pośrednictwem e-maila: m.milcarz@nowiny.com.pl lub telefonicznie 41 347 50 77.

Poprzednie Spotkanie informacyjne LGD – II termin

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących