Szukaj

Za nami intensywne cztery dni warsztatów, wykładów i mentoringu dla młodych, aktywnych ludzi ze świętokrzyskiego i małopolskiego. W dniach 30 września-3 października na terenie Klasztoru na kieleckiej Karczówce odbyła się Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi. Akademia jest projektem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, organizowanym przez Fundację Kuźnica im. Hugona Kołłątaja. Patronat nad wydarzeniem objęli współorganizatorzy: Adam Jarubas, wieloletni marszałek województwa świętokrzyskiego, Europarlamentarzysta oraz Sebastian Nowaczkiewicz, Wójt Gminy Nowiny.

Wśród różnorodnych zagadnień poruszanych przez ekspertów, w programie Akademii znalazły się m.in.: Pozyskiwanie środków na działalność na obszarach wiejskich i aktywizacja środowisk lokalnych, współpraca z punktem Europe Direct. W tej części bardzo pozytywnie przez uczestników został przyjęty panel przygotowany przez Martę Sowińską, kierownika referatu w Gminie Nowiny, która mówiła o współpracy urzędnika z liderami społecznymi. Prelegenci przedstawili aktualne wytyczne Europejskiego Zielonego Ładu w Polsce, a także główne założenia globalnego Paryskiego Porozumienia. Uczestnicy zagrali w grę planszową i wcielali się w role członków PE. Obyły się również warsztaty praktyczne z autoprezentacji, wystąpień publicznych i współpracy z mediami oraz o dezinformacji w sieci. Motywacyjnie wybrzmiało wystąpienie dra Bartłomieja Zapały o przyszłości Europy. Jan Klemt, Prezes Zarządu Fundacji Kuźnica, Organizator zaprosił do udziału w warsztatach z zarządzania projektami i przygotowywanie inicjatyw lokalnych Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi. Efektem EAMLW i obecności mocnej reprezentacji Gmina Nowiny jest zawiązanie Klubu Europejskiego przez młodych, aktywnych liderów. Kibicujemy tej inicjatywie. Pamiętajcie, że zawsze uzyskacie wsparcie merytoryczne wśród pracowników Urzędu Gminy Nowiny.

 

Powiedzieli o Akademii:

 – Młodzi są otwarci na Europę. To budujący wniosek po zakończeniu Akademii. Mnóstwo inspiracji, godziny dyskusji i rozmów, wielkie plany i niesamowita energia – tak można podsumować pierwszą świętokrzyską edycję Europejskiej Akademii Młodych Liderów Wsi. Ten wyjątkowy projekt, zorganizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundację Kuźnica im. Hugona Kołłątaja, stał się dla młodych osób motywacją do działania i realizacji własnych pomysłów. Był to także czas nawiązywania nowych relacji i przyjaźni – mówił Adam Jarubas, poseł do Parlamentu Europejskiego, patron Konferencji.

 – Tereny wiejskie są jednym z największych beneficjentów funduszy europejskich. Mimo to, często niedostrzegane (zarówno przez ogół społeczeństwa jak i osoby mieszkające na wsiach) są zmiany, które rozłożone były w czasie. Tymczasem dzięki funduszom europejskim nastąpiło przekształcenie struktury gruntów, taboru maszynowego, użycie nowoczesnych technologii, rozwój inicjatyw społecznych i kulturalnych. Wieś dziś to nie tylko nośnik tradycji ale równorzędny partner dla podmiotów z zagranicy, koło napędowe polskiej gospodarki oraz atrakcyjne miejsce do mieszkania. Akademia na Karczówce udała się znakomicie dzięki wsparciu dwóch mocnych liderów Adama Jarubasa i Sebastiana Nowaczkiewicza – ocenił Jan Klemt, prezes Fundacji Kuźnica im. Hugona Kołłątaja, organizator Akademii.

– Za nami Europejska Akademia Młodych Liderów Wsi. Dziękuję wszystkim uczestnikom za rozmowy, dyskusje i wzajemne inspirowanie się do działania. To były cztery energetyczne dni, w trakcie których przybliżyliśmy działanie Unii Europejskiej, możliwości wsparcia dla sektora NGO, rozmawialiśmy również o bieżących problemach społecznych, gospodarczych i klimatycznych. Efektem EAMLW i obecności mocnej reprezentacji Gmina Nowiny jest zawiązanie Klubu Europejskiego! Będę chciał z ramienia gminy mocno wesprzeć działanie Klubu Europejskiego, który będzie zbliżał Unię Europejską do obywateli i będzie mógł też liczyć na wsparcie z Komisji Europejskiej w Polsce – podsumował Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny, partner Konferencji.

 – Akademia to przede wszystkim wspaniali ludzie. Pełni pasji i ogromnej energii, którzy chcą działać w szerszym kontekście i rozwijać swoje małe ojczyzny. To miejsce, gdzie łączy się możliwość poszerzenia nie tylko swojej wiedzy i tajników z obszarów polityki europejskiej, ale także możliwość spotkania z osobami związanymi zawodowo z instytucjami UE i podjęcie rozmów nt. współczesnych wyzwań stojących przed UE. Lokalny lider uzbrojony w kompleksowe narzędzia i wiedzę, skutecznie może włączać mieszkańców w podejmowanie decyzji o przyszłości Europy – mówiła Sylwia z Połańca, uczestniczka Akademii.

– Akademia pozwala nam młodym poznać struktury i zasady funkcjonowania Unii Europejskiej. Jest ona szansą na rozwój osobisty oraz pokazuje, w jaki sposób z pomocą Unii można zmieniać nasze małe ojczyzny. Dzięki Akademii zrozumieliśmy, że Unia to My, a przez nasze działania chcielibyśmy pokazać w naszych społecznościach, że daje nam ona realne możliwości zmian – ocenił Filip z Krakowa, uczestnik Akademii.

 – To zawsze jest tak, że ludzie się dziwią, że są tacy, którym się chce, którzy w codziennej pogoni za dobrymi doczesnymi tego świata oddają cząstkę siebie innym. To ludzie, którzy są zmianą. Dzięki nim nasze życie jest piękniejsze, a świat bardziej kolorowy i otwarty. O nich właśnie, przedstawicielach organizacji pozarządowych i ich współpracy z Gminą Nowiny, miałam okazję mówić podczas Akademii Młodych Liderów Wsi organizowanej przez Fundacja Kuźnica. Dziękuję za serdeczne przyjęcie i rozmowy. Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście. I znajdźcie swojego urzędnika. Wtedy na pewno będzie prościej zmieniać świat – podzieliła się refleksją z Akademii Marta Sowińska, kierownik referatu w gminie Nowiny, współpracująca z ngo, prelegentka Akademii.

Karolina Kępczyk

Poprzednie Umowa na uprzątnięcie składowiska podpisana

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących