Szukaj

Już wkrótce mieszkańcy Nowin będą mogli odetchnąć z ulgą. Gmina Nowiny właśnie podpisała umowę z konsorcjum firm Hydrogeotechnika i Geocoma na wywóz i utylizację odpadów przy ulicy Składowej. Wykonawca ma na to dziesięć miesięcy.

Przypomnijmy, że odpady składowane były na działce na mocy decyzji starosty kieleckiego wydanej 16 maja 2018 r. W wyniku przeprowadzonej przez siebie kontroli pracownicy Urzędu Gminy Sitkówka-Nowiny powiadomili WIOŚ i Starostwo Powiatowe o podejrzeniu nieprawidłowości w składowaniu odpadów, co potwierdziły dalsze kontrole. 27 lutego 2019 r. starosta powiatu kieleckiego wygasił swoją decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów na nieruchomości przy ul. Składowej w Nowinach, co skutkowało tym, że ciężar związany z egzekucją wobec przedsiębiorcy konieczności uprzątnięcia odpadów przerzucono na gminę.

Do wywiezienia jest 1223 Mg odpadów, w tym około 708 Mg odpadów niebezpiecznych i 514 Mg odpadów inne niż niebezpieczne – mówi Piotr Calicki, pełnomocnik Wykonawcy. – Wchodzimy na teren w środę. Zaczynamy od pobrania próbek do badań laboratoryjnych. Po uzyskaniu wyników będziemy wiedzieli jak mamy je utylizować – mówi i dodaje, że prace rozpoczną się niezwłocznie.

Wójt Nowin Sebastian Nowaczkiewicz podkreśla, że najważniejsze jest życie i zdrowie mieszkańców. – Usunięcie odpadów to dla nas priorytet, bo dobro i bezpieczeństwo mieszkańców są dla nas najważniejsze – podkreśla.

Koszt utylizacji odpadów to niemal 5,7 mln zł. – Usunięcia odpadów gmina będzie musiała dokonać na własny koszt, przez co będziemy musieli zrezygnować z realizacji niektórych inwestycji. Kwota ta ma istotny wpływ na budżet gminy – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – Gmina będzie domagała się zwrotu kosztów usunięcia od właściciela składowiska – dodaje i nie wyklucza, że podejmie również działania na drodze sądowej wobec Starostwa Powiatowego.

Poprzednie Zmiana kursów linii Zawada – Nowiny – Kowala

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących