Szukaj

Radosny koncert kolęd i pastorałek „Małemu Jezusowi Śpiewajmy!” odbył się 9 stycznia w Kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach. To kolejna ciekawa inicjatywa kobiety-orkiestry Pani Renaty Posłowskiej, sołtys Kowali i proboszcza parafii w Brzezinach ks. Józefa Knapa.

 – Witam wszystkich w naszej przepięknej świątyni w Brzezinach. Spotkaliśmy się dwa lata temu . W roku ubiegłym przeszkodziła pandemia. Tak szybko mija czas, nikt z nas nie wie, czy to nie ostatni raz staje przy żłóbku i śpiewa kolędy. Dwa lata temu jeszcze z nami była, śpiewała i recytowała piękny wiersz pani Henia Brzoza, dziś jej już nie ma. Na akordeonie pan Feliks Korban , dziś również go z nami nie ma. Wspomnę również panią Cecylię Korban z Nidy, która również odeszła. Nie ma z nami Wiesi Grudzień i jej męża. Wszyscy śpiewają tam pewnie Panu w niebie . Dzisiejszym śpiewem kolęd podziękujmy Jezusowi za to , że tu jesteśmy i śpiewem możemy się modlić , prośmy o niebo dla tych , których z nami nie ma, o dobry rok i o to abyśmy wszyscy razem za rok zaśpiewali – powitała refleksyjnie i wspominkowo wiernych i gości Renata Posłowska, współorganizatorka i prowadząca Koncert.

Świątynię wypełniła muzyka i piękne interpretacje kolęd, od tych najstarszych, staropolskich, ludowych, po współczesne pastorałki. Wykonawcy, kolędując, stworzyli niesamowity klimat, od skocznych, żywiołowych pieśni pasterskich, po liryczne kołysanki Matki Nowonarodzonego. Wystąpili: dzieci, soliści, zespoły oraz chóry. Usłyszeliśmy „Król wiecznej chwały”, „Gore gwiazda”, „Kolędę dla nieobecnych”, „W dzień Bożego Narodzenia”, „Złota Jerozolima”, „Ach ubogi żłobie” i wiele innych.

Zwyczaj kolędowania, najpierw jako odwiedzanie domostw, a później w formule domowego czy kościelnego śpiewania znany jest już od XIII wieku. Obrzęd znacznie rozwinął się w XV wieku, kiedy to przebrani ludzie w maskach wizytowali domy. Kolędowanie pierwotnie związane było z magią wegetacyjną oraz zaklinaniem urodzaju i płodności. Zarówno stroje kolędników, jak i ich zachowania oraz śpiewane lub recytowane przez nich rytualne teksty, cechowała wyraźna symbolika płodnościowa i wiara w magiczną moc sprawczą wypowiadanych słów. Wszelkie życzenia, jak i klątwy posiadały większą moc, gdy wypowiadane były nie przez postaci ziemskie, ale przez postaci powiązane z sacrum.

 – To był piękny koncert. Dziękuję wszystkim wykonawcom, artystom i organizatorom za wspólne kolędowanie. Pełny kościół w Brzezinach, świadczy o bardzo dobrej organizacji koncertu i jego wysokim poziomie artystycznym – komplementował koncert Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.

W Koncercie udział wzięli:

Renata Posłowska, Kowala, Laura Wrotniak, Suchedniów, Zespół obrzędowy Kowalanki, Kowala, Kalina Sobaś, Kowala, Koło Gospodyń Wiejskich Brzezinianki, Brzeziny, Koło Gospodyń Wiejskich Nidzianecki, Morawica, Chór Nowina, Nowiny, Kabaret jeszcze nie starszych Panów, Morawica, Chór Parafialny z Brzezin.

Oklaskom nie było końca. Artystom serdecznie gratulujemy talentów i składamy najlepsze życzenia na 2022 rok.

Karolina Kępczyk

Poprzednie Zmiana godzin kursowania busa na linii Zawada-Kowala

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących