Szukaj

Gmina Nowiny wyłoniła zwycięzcę konkursu na koncepcję miejsca pamięci żołnierzy niezłomnych w zgórskich lasach. Jest autorem jest Sławomir Micek , kielecki artysta-rzeźbiarz.

Do konkursu zgłosiło się dwóch autorów. Zwycięska koncepcja przewiduje stworzenie symbolicznych postaci żołnierzy niezłomnych, więzienne okno, w którym zamiast krat są krzyże, żołnierski bagnet, na szczycie którego będzie zatknięty biały krzyż, symbolizujący polowy, brzozowy krzyż, pod którym najczęściej spoczywali żołnierze. – Ten pomnik będzie najbardziej oddawał charakter tego, jak wyglądała sytuacja żołnierzy wyklętych, dlaczego mieli być wyklęci i zapomniani, ale też najlepiej będzie pasował do miejsca – podkreśla wicewojewoda Rafał Nowak.

Rzeźba zostanie ustawiona w jam grobowych, w których komuniści zagrzebywali rozstrzelanych na miejscu żołnierzy niezłomnych. – Natomiast w miejscu jam grobowych zostaną zamontowane tabliczki z nazwiskami osób, których szczątki odnaleziono -mówi nadleśniczy Robert Płaski.

W skład sądu konkursowego wchodzą rodziny żołnierzy niezłomnych, wicewojewoda Rafał Nowak, nadleśniczy Robert Płaski, prezes fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak, przedstawiciele rodzin zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz pracownicy Urzędu Gminy.

– Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać grant na ten cel w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju” z programu Ministra Kultury i już wkrótce będziemy mogli przystąpić do budowy pomnika – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Do tej pory w Zgórsku odnaleziono miejsca pochówku ośmiu osób, z czego siedem udało się zidentyfikować. To kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło, ps. „Mały”. Odnaleziono również ciała Jana Wosińskiego, Piotra Pecela i Romana Mojewskiego ps. „Róg”.

Marta Sowińska

Poprzednie Informacja PSZOK

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących