Szukaj

„Wrzuć puszkę do puszkomatu” to nazwa projektu, w ramach którego realizatorzy chcą wykształcić wśród mieszkańców gminy Morawica i gminy Nowiny nawyk odkładania puszek aluminiowych na poziomie gospodarstw domowych i wyeliminowania ich z gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych. W ten sposób puszki nie będą trafiać razem z plastikami na wysypiska śmieci tylko dużo szybciej wrócą do obiegu surowców wtórnych. W tym celu na wzór serduszek, w których mieszkańcy zbierają plastikowe nakrętki, powstała sieć 9 pojemników do zbierania puszek tzw. puszkomatów.

Puszkomaty mają charakterystyczny żółty kolor, wykonane są z siatki zespawanej w kształcie walca z wąskim otworem umożliwiającym wrzucenie puszki tylko po uprzednim zgnieceniu. Do puszkomatu wrzucać można przede wszystkim puszki aluminiowe po napojach, ale również puszki po konserwach i karmach dla zwierząt, przy czym zaleca się wcześniej usunąć papierowe lub plastikowe etykiety.

Gdzie znajdują się puszkomaty?

w Bilczy

przy sklepie Lewiatan ul. Bukowa 2

przy Hali Sportowej ul. Szkolna 1

– w Kowali

przy Zespole Placówek Integracyjnych Kowala 51b

w Morawicy

przy Pływalni Koral ul. Szkolna 4/6

przy sklepie Lewiatan ul. Wolności 23

w Nowinach

przy Szkole Podstawowej ul. Białe Zagłębie 21

w Piasecznej Górce

przy sklepie Jarkons ul. Żurawia 29

przy placu zabaw ul. Pawia 41

w Woli Murowanej

przy placu zabaw vis a vis remizy OSP

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki”. Środki finansowe pozyskane ze sprzedaży aluminium przeznaczane będą na odpłatną działalność statutową w obszarze ekologii, ochrony środowiska i zwierząt.

Projekt stowarzyszenia jest realizowany w ramach projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowanego przez Caritas Polska, który został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Alicja Jamorska-Kurtek

Poprzednie Gminna Spartakiada Rodzinna – nowy termin

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących