Szukaj

W dniach 11-12 maja gościliśmy w naszej gminie studentki i studentów II roku historii, specjalizacji administracyjno-samorządowej z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wraz z prof. dr. hab. Jakubem Morawcem, prof. UŚ, zastępcą dyrektora Kierunku Historia Środkowoeuropejskich studiów historycznych.

Studenci podczas wykładów, ćwiczeń, a także wizyt studyjnych poznawali w praktyce działania samorządu terytorialnego.

Wójt gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz zaprezentował obszary działalności gminy, obejmujące podsumowanie działalności samorządu w roku poprzednim, realizację polityk, programów, strategii, uchwał rady gminy, składniki i kondycję budżetu, najważniejsze akty prawne.

– Miałem przyjemność przedstawić atuty naszej gminy, porozmawialiśmy również o problemach samorządu. Studenci od strony praktycznej poznali funkcjonowanie gminy i jej zadania – mówi Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.

Rolę organizacji pozarządowych w gminie i aktywizację lokalnej społeczności zaprezentowała Kamila Piotrowicz, kierująca Lokalnym Centrum Wolontariatu w Nowinach i Stowarzyszeniem „Siła Woli” z Woli Murowanej.

Wykłady i ćwiczenia dotyczące samorządu terytorialnego przeprowadziła ze studentami Karolina Kępczyk z Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach, wykładowczyni akademicka.

Poza zajęciami merytorycznymi studenci mieli okazję zwiedzić siedzibę Urzędu Gminy w Nowinach, spotkać się z urzędnikami. Zapoznając się ze specyfiką gminy, goście zwiedzili nieczynny Kamieniołom „Szewce”, Kopalnię kamienia wapiennego „Kowala”, obserwując eksploatację dewońskich margli i wapieni dla zakładów Dyckerhoff.

Goście odwiedzili również Centrum Geoedukacji w Kielcach, gdzie z kierownikiem Michałem Porosem, geografem i geologiem rozmawiali o roli Stowarzyszenia „Geopark Świętokrzyski” w kontekście współpracy z samorządami, także z gminą Nowiny.

– Dla studentów historii, którzy wybrali specjalność administracyjno-samorządową, wizyta w Urzędzie Gminy w Nowinach, stanowi znakomite uzupełnienie programu, który realizują na uczelni. Możliwość spotkania i rozmowy z osobami, które od strony praktycznej znają niuanse działalności samorządowej, jest wprost bezcenna. W przypadku gminy Nowiny mamy do czynienia nie tylko z profesjonalizmem, ale również z dużą życzliwością i chęcią dzielenia się wiedzą. Bardzo się cieszę, że to właśnie w Nowinach nasi studenci mogą poszerzać swoją wiedzę – podsumował prof. Jakub Morawiec.

To dla nas ogromne wyróżnienie, że na przykładzie działalności gminy Nowiny i jej jednostek, studenci w praktyce poznali mechanizmy i specyfikę funkcjonowania nowoczesnego samorządu.

 

Karolina Kępczyk

Poprzednie Zbliżający się termin płatności II raty podatku rolnego

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących