Szukaj

Ruszamy z akcją bookcrossingową w naszej gminie. Data została wybrana nieprzypadkowo – 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

Czym jest bookcrossing?
Bookcrossing polega na stworzeniu miejsca do wymiany książek. Uczestnicy akcji mogą przynosić z domu niepotrzebne pozycje książkowe, po to, aby inni mogli zabrać je do domu i w zamian zostawić swoje. Ważne jest, by było to miejsce, w którym często można spotkać innych, wówczas istnieje duża szansa, ze książki znajdą nowych właścicieli. – Często kupujemy książki „na raz”, do których nie będziemy wracać, niekiedy też po prostu robimy porządek na półkach i chcemy się pozbyć książek. Zachęcam wszystkich, by w takich przypadkach odkładali je na półki bookcrossingowe i dali szansę innym na ich przeczytanie – mówi Julita Zając, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Nowinach.

Już wkrótce bookcrossingowe półki znajdą się przy każdej altance grillowej w gminie, a także w pobliżu przystanku autobusowego w Nowinach. – Często rodzice udają się na place zabaw wraz z dziećmi i nie mają się czym zająć, czekając, aż te skończą się bawić. Będą mogli sięgnąć wówczas do książek, które znajdą na bookcrossingowej półce – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Nie marnuj
Zachęcamy naszych mieszkańców do ograniczania ilości powstających odpadów. Dzielenie się książkami to doskonały sposób, by realizować zasadę 3R:
• reduce = ograniczam,
• reuse = używam ponownie,
• recycle = oddaje do recyklingu
Jeżeli możemy, nie wyrzucajmy niepotrzebnych nam rzeczy, przekażmy je dalej, by ktoś użył ich ponownie, zamiast kupować – wymienił się z innymi. Zasada te nie dotyczy wyłącznie książek, ale wszystkich rzeczy. Na terenie gminy Nowiny możecie to zrobić dołączając do facebookowej grupy „Nowiny z drugiej ręki”, która służy dzieleniu się rzeczami i wiedzą. •

Marta Sowińska

Poprzednie QUESTuj z Geoparkiem Świętokrzyskim UNESCO

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących