Szukaj

Takie świętowanie zdarza się raz na … 50 lat. W dniach 1-3 września Gmina Nowiny obchodziła swoje 50-lecie. W bogatym i różnorodnym programie jubileuszu znalazły się wydarzenia sportowe, kulturalne, aktywizujące lokalną społeczność i promujące profilaktykę zdrowotną.

Przygotowania do święta trwały ponad pół roku. 1 września piątek, rozpoczął się zlotem food trucków Street Food Polska, które na placu festynowym w Nowinach, aż do niedzieli 3 września, serwowały różnorodne dania kuchni europejskich i azjatyckich.

Najmłodsi goście korzystali z dmuchańców i karuzel, nie omijali też straganów z zabawkami i rękodziełem. Wieczorem odbyła się otwarta dyskoteka dla mieszkańców i gości, którzy przybyli do Nowin z Kielc i sąsiednich gmin: Morawicy, Piekoszowa i Chęcin.

2 września odbył się Dzień Otwarty Przychodni w Nowinach, która korzystając w obecności mieszkańców na Święcie Gminy, zapraszała do wykonania bezpłatnych badań oznaczenia markerów nowotworowych. – Badania potwierdzają, że wczesna diagnostyka może nas ustrzec przed rozwojem poważnej choroby – zachęcał dr n. med. Michał Piast, dyrektor Przychodni Nowiny SPZOZ.

Sobota była również dniem sportu. Odbył się Turniej Futsalu pod patronatem Sebastiana Nowaczkiewicza, wójta gminy Nowiny. Na stadionie został rozegrany mecz GKS Zio-Max Nowiny kontra AKS 1947 Busko-Zdrój z wynikiem 4:2.

Odbył się również widowiskowy pokaz karate Klubu Karate Kyokushin „Chikara” z udziałem młodych sportowców z gminy Nowiny. Show miało również charytatywny charakter. Przez cały czas wydarzenia Wolontariusze LCW prowadzili zbiórkę dla Krystianka z Polichna. OSU!

Wiązanką piosenek i przyśpiewek ludowych, występy artystyczne rozpoczęło Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”, wystąpiło również Koło Gospodyń Wiejskich „Szewczanki”. Promując kulturę ludową utwory gwarowe zaprezentował nagradzany na festiwalach i przeglądach Zespół „Bolechowiczanie”. Piosenki biesiadne przygotował Chór „Nowina”, a przy słynnym „Cygańskim Tamburynie” – jednym z ulubionych utworów artystki Haliny Kunickiej – rozkołysała się nowińska publiczność.

Magiczny pokaz baniek mydlanych dla najmłodszych wykonała animatorka Pani Kasia z Bubbles&Art.

Widzów zachwycił koncert Gminno-Szkolnej Orkiestry Dętej pod kierownictwem artystycznym Wojciecha Materka, która działa w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach i uświetnia wydarzenia organizowane w gminie Nowiny, a także reprezentuje gminę i instytucję kultury w kraju i za granicą. Premierowo podczas koncertu wystąpiły trzy solistki: Laura Wrotniak, Julia Kasprzyk i Aleksandra Tomaszewska. Trio zaśpiewało popularny folkowy utwór „W moim ogródecku”.

Oficjalnie Święto Gminy otworzył wójt Sebastian Nowaczkiewicz, a towarzyszyli mu goście i delegacje z gmin partnerskich: Brójec i Płotów oraz sąsiedzi z Chęcin, Senator RP Krzysztof Słoń, w imieniu dr. Adama Jarubasa, Europosła wystąpił Krystian Jarubas. Przybył Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Zarząd Dyckerhoff Polska ufundował czek wartości 50 000 zł dla gminy Nowiny z przeznaczeniem na infrastrukturę dostępną dla lokalnej społeczności.

W emocjonalnym, pełnym ciepła wystąpieniu, wójt Sebastian Nowaczkiewicz zwrócił się do mieszkanek i mieszkańców podsumowując szereg inwestycji prowadzonych przez samorząd, podnoszących komfort życia w gminie Nowiny takich jak: skwer i plac targowy w Nowinach, infrastruktura drogowa na terenie całej gminy, ukończenie budowy ośrodka kultury, place zabaw, budowa boisk sportowych.

 – Dziękuję, że jesteście, że tworzymy wspólnotę. Sądzę, że wszyscy zasłużyliśmy na chwilę świętowania w nieustającej pracy na rzecz lokalnej społeczności. W imieniu swoim, współpracowników, radnych życzę, aby nasza gmina nadal piękniała i rozwijała się, abym z każdym kolejnym rokiem mógł witać nowych mieszkańców. Życzę nam wszystkim samych trafnych decyzji, służących mieszkańcom – mówił Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.

Wielu gości z całej Polski odwiedziło Nowiny podczas obchodów jubileuszu. „Przyleciała” na miotle nawet Czarownica z Łysej Góry. W tę rolę wcieliła się Renata Posłowska, sołtyska Kowali i radna Rady gminy Nowiny. Pani Renata już nie raz ujawniła nam swe artystyczne i aktorskie talenty. Wiedźma (tłum: ta, która wie) zaprosiła wójta Sebastiana Nowaczkiewicza do kabaretowego dialogu o stanie i przyszłości gminy.

Wręczone zostały nagrody dla laureatów Konkursu Fotograficznego „Nowiny-Portret Gminy 2023”. Wystawa pokonkursowa jest dostępna w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach.

Taneczne show przygotowały tancerski z kieleckiej szkoły tańca „Mimesis”. Wystąpiły solistki Studia Piosenki „Miniaturka”, prowadzonego przez Sylwię Gajek w GOK „Perła” Nowiny. Rok 2023 obfituje w sukcesy i nagrody na konkursach i festiwalach. Najbardziej utytułowane solistki to Lilianna Grudzień, Sylwia Lasota czy Alicja Bzymek.

Do wspólnego koncertu bębniarskiego zaprosił znany nowińskiej publiczności Kamil Bukowski, finalista tegorocznej edycji programu telewizyjnego „Mam Talent”. Zaproszone na scenę dzieci zachwyciły się muzycznym światem nowych etnicznych dźwięków, tak, ze aż trudno było zapowiedzieć kolejny punkt programu.

 

Rockowe covery hitów z mocnym brzmieniem zaprezentował zespół „The Rockers”. Młodzi artyści wystąpili jako suport przez koncertem Gwiazdy Wieczoru – Andrzeja Piasecznego z zespołem.

 

Artysta w eleganckiej stylizacji ze wspaniałą energią, w ponad godzinnym koncercie z bisami, zaprezentował swoje największe przeboje m.in.: „To co dobre”, „Kalejdoskop”, „Rysowane tobie”, „Śniadanie do łóżka”, „Ania”, „Wszystko dobrze”.

Artysta wielokrotnie nawiązywał do jubileuszu gminy i swojego pochodzenia.

 – Jestem miejscowy. Mieszkam 20 km od Was. Gmina ma 50 lat i ja też coś koło tego – mówił ze sceny Piaseczny, czym skradł serca nowińskiej publiczności.

 

Drugi głos poprowadziła Kasia Lisowska, wokalistka, kompozytorka, wykładowczyni w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W duecie z Andrzejem Piasecznym zaśpiewała wielki przebój Zbigniewa Wodeckiego i Zdzisławy Sośnickiej „Z Tobą chce oglądać świat”.

 

Andrzej Piaseczny jest Członkiem Akademii Fonograficznej. W latach 1992–1997 wokalista zespołu Mafia, z którym wydał trzy albumy studyjne: Mafia (1993), Gabinety (1995) i FM (1996). Od 1998 artysta solowy, wydał dziesięć albumów studyjnych: Piasek (1998), Popers (2000), Andrzej Piaseczny (2003), Jednym tchem (2005), 15 dni (2008), Spis rzeczy ulubionych (2009), To co dobre (2012), Kalejdoskop (2015), O mnie, o tobie, o nas (2017) i 50/50 (2021) oraz W blasku światła (2011) ze Stanisławem Sojką i Zimowe piosenki (2012) z Sewerynem Krajewskim, a także album koncertowy Na przekór nowym czasom – live (2009). Za sprzedaż albumów odebrał dwie podwójnie platynowe płyty, sześć platynowych i jedną złotą. Laureat czterech SuperjedynekWiktoraFryderykaTelekamery i Eska Music Award. Zdobywca drugiego miejsca na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w 1999. W latach 1997–2010 grał Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego w serialu TVP2 ZłotopolscyUżyczył głosu jednej z postaci filmu animowanego Magiczny miecz – Legenda Camelotu. Był kapitanem drużyny Świętokrzyskiej w programie Bitwa na głosy i trenerem w kilku edycjach.

 

 – To bardzo dobrze, że wójt zdecydował się na zaproszenie tak wybitnych muzyków w kontrze do zalewającego powszechnie festyny miejskie i wiejskie disco polo. Andrzej Piaseczny dał bardzo dobry koncert i przypomniał swoje przeboje. Tyle razy zwracał się do publiczności. To było bardzo miłe. Tak szczególnie i ciepło poczuliśmy się wyróżnieni jako mieszkańcy. Brawo! – chwaliła Pani Maria z Trzcianek, która na Święto Gminy wybrała się z sąsiadami i gośćmi z Piekoszowa.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców oprócz ochrony, czuwali także strażacy jednostek ochotniczej straży pożarnej Kowala, Szewce i Wola Murowana.

Świętowanie jubileuszu gminy zakończyła uroczysta msza święta odprawiona 3 września w Kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach. Oprawę muzyczną mszy sprawowała Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta pod kierownictwem artystycznym Wojciecha Materka, były obecne poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Nowiny.

50-lecie Gminy Nowiny zostało sfinansowane ze środków Gminy Nowiny, Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach oraz Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”, w ramach międzynarodowego projektu współpracy „Geology – Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY”, w ramach poddziałania 19.3 ” Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy”, jest jednym z partnerów realizowanego projektu współpracy „GEOLOGY”, którego liderem jest Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”. LGD wraz z delegatami z GEOPARKU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO miała swoje stoisko, na którym można było otrzymać przewodniki turystyczne, foldery promocyjne i gadżety.

 

Karolina Kępczyk

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02JkjimfLC96pGxRyAph55dmoT71CHu8vzkYTWqZAWT6XWeiNXtA1AeTNSyet4U7PCl&id=100060832825289&sfnsn=mo

Poprzednie Stypendia szkolne 2023-2024

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących