Szukaj

„Szewczanki”, „Kowalanki” i „Bolechowiczanie” – to oni wybitnie wyróżniają się w dziedzinie twórczości artystycznej, folkloru, upowszechniania i ochrony kultury ludowej w powiecie kieleckim. Pięknie zaprezentowali się podczas XXIII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku w niedzielę 6 sierpnia. Podczas Przeglądu wręczone zostały Nagrody Starosty Powiatu Kieleckiego.

Nagrody przyznawane są raz w roku za działalność lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla kultury i promocji powiatu kieleckiego. Honorowani są nimi twórcy – osoby i zespoły, którzy angażują się w utrwalanie lokalnego dziedzictwa.

 – Poziom w tym roku był bardzo wysoki, do komisji konkursowej napłynęło wiele zgłoszeń. Cieszę się, ze wspólnie udało nam się wybrać najlepszych z najlepszych. Serdecznie gratuluję wyróżnionym. Cieszę się, że możemy doceniać zasłużonych dla kultury w powiecie kieleckim – powiedział Mirosław Gębski starosta kielecki.

W kategorii „Twórca dzieła lub wydarzenia” wyróżnienie otrzymała Stefania Golenia. Stefania Golenia od 59 lat jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”. Potrafi haftować, tworzyć wycinanki z papieru, przygotowywać tradycyjne dekoracje świąteczne bożonarodzeniowe i wielkanocne. Jej największą pasją jest bibułkarstwo, czyli sztuka tworzenia ozdobnych kwiatów z bibuły i krepiny. Poza kwiatami, w ramach rękodzieła ludowego tworzy również pająki, (czyli dekoracje sufitowe wykonane z elementów drewnianych, słomy, kolorowego papieru, bibuły, wstążek, muliny, wełny, grochu, piórek), wycinanki z papieru (w tym papierowe obrusy, bieżniki, firanki oraz ozdoby na ścianę i okna), bukiety z suszek i traw, które są ozdobą wieńców dożynkowych, pisanki, a także szyje i organizuje pokazy oraz warsztaty jak wykonywać lalki gałgankowe. Jest współautorką wielu pieśni, przyśpiewek i wierszy. Współtworzy autorskie programy i scenariusze obrzędów.

Jako Kowalanka pielęgnuje i przekazuje dawne zwyczaje i obyczaje ziemi kieleckiej poprzez strój, śpiew, gawędziarstwo i rękodzieło ludowe. Jest inicjatorką cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży poświęconych tematyce bibułkarstwa, prowadzonych w gminie Nowiny oraz okolicznych miejscowościach. Uczy również dzieci, jak wykonać tradycyjne palmy wielkanocne oraz wielu technik dekorowania pisanek i ozdób bożonarodzeniowych.

To wyjątkowa artystka i twórczyni rękodzieła ludowego. Oprócz kompozycji tworzonych wg tradycyjnych zasad i wzorów, tworzy również formy nowatorskie, uwzględniające współczesne potrzeby i upodobania. Jej współczesne dzieła tkwią jednak w tradycyjnej konwencji ludowej naszego regionu.

Nagrodzony został również Zespół „Bolechowiczanie”. Artyści zdobyli III miejsce w Przeglądzie w Chmielniku.

Zespołom kibicowali w tandemie Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny wraz ze swoim zastępcą Łukaszem Barwinkiem.

Poprzednie Wzmożony ruch pojazdów wojskowych i statków powietrznych – informacja MON

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących