Szukaj

Gdyby szukać motywu przewodniego, niedzielnego Pikniku Strażackiego w Szewcach, na pewno należy wskazać na życzliwych, otwartych i utalentowanych mieszkańców Szewc i Zawady. Tuż po wielkich uroczystościach poświęcenia i przekazania wozu strażackiego dla jednostki OSP Szewce, mieszkańcy, goście, a przede wszystkim druhny i druhowie z rodzinami wzięli udział w towarzyszącym wydarzeniu – Strażackim Pikniku Edukacyjnym, dofinansowanym ze środków Gminy Nowiny oraz Kielecko-Ostrowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Spotkanie rozpoczął Dariusz Kalina, historyk, autor książki „Królewskie Wsie Szewce i Zawada”. Historyk barwnie opowiedział o dumnej przeszłości Szewc, Zawady, Zgórska, Chęcin i Kielc. Publiczność słuchała opowieści jak zaczarowana, a następnie ustawiła się w długiej kolejce do autora, aby kontynuować rozmowy indywidualne, otrzymać w prezencie książkę i zdobyć dedykację autora.

Prezentację wokalno-instrumentalną przygotowało uzdolnione muzycznie rodzeństwo – Jakub i Marta Bartkiewiczowie, którzy zagrali i zaśpiewali popularne utwory ludowe i biesiadne.

Podczas Pikniku była prowadzona zbiórka charytatywna na rehabilitację mieszkanki Szewc Pani Jadwigi Barańczak, która wraz z mężem pojawiła się osobiście by podziękować za pomoc, otrzymywaną od roku od mieszkańców. Gmina Nowiny oraz Przyjaciele Pani Jadwigi przygotowali dla uczestników wypieki i grill. Każdy mógł się poczęstować i zasilić zbiórkę. Wolontariusze zebrali 1807,06 zł, za co serdecznie dziękujemy.

Za wsparcie, za obecność i zaangażowanie mieszkańców dziękowali organizatorzy Pikniku: Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Gminy Nowiny, Ewa Fudali, sołtyska Szewc-Zawady oraz w podwójnej roli Jacek Kania, Prezes Zarządu OSP Szewce i Dyrektor GOK „Perła” Nowiny.

Po spektakularnym widowisku balonowym na Święcie Gminy Nowiny, ponowny sukces i gorący odbiór publiczności, odniósł program „Balonowe Show Patrycji Lipińskiej”. Wokalistka, animatorka i jak o sobie mówi baloniara, przygotowała do Szewc nowy wykon z elementami strażackimi, dostosowując się do charakteru Pikniku. Artystka skradła serca dzieci i rodziców w pierwszych minutach występu. Z każdą chwilą czarowała w dłoniach z balonów zwierzątka, nakrycia głowy i inne kosmiczne obiekty.

Gości, lekkimi żartami i niefortunnymi wpadkami z własnego życia, bawił krakowski kabareciarz i stand-uper Marcin Zbigniew Wojciech. Czasem z siebie warto się pośmiać i nabrać dystansu.

Następnie scenę przejęły prawdziwe gospodynie – Zespół „Szewczanki” wraz z akordeonistą Tomaszem Korbanem. Zespół zaprezentował wiązankę utworów ludowych. Publiczność doceniła brawami piękny występ lokalnych, dobrze znanych mieszkańcom, artystek i gospodyń.

Podczas Pikniku działała strefa animacji prowadzona przez zespół GOK „Perła” Nowiny, strefa zabawy na dmuchańcach Agencji Artystycznej Patigo, strażacki tor przeszkód i namiot zadymiający.

Piknik po zachodzie słońca zakończył koncert folku irlandzkiego w wykonaniu Zespołu „Inisheer” z Szewc. – Radość, muzyka, śpiew i dobre towarzystwo, tak odebrałam koncert Inisheer. Magia muzyki celtyckiej i szkockiej przeniosła nas do irlandzkiego świata niepowtarzalnych dźwięków i szlachetnej celebracji życia. Świetny, oryginalny program zarówno pikniku jak i finału. Zakończenie naprawdę w wyjątkowym stylu – mówiła Pani Magda, mieszkanka Szewc, która bawiła się na wydarzeniu w towarzystwie sąsiadów.

Koncert rozpoczął się od gry na dudach i przejścia dudiarza między publicznością na scenę , w tej roli wystąpił Patryk Pawluczuk. Skład zespołu stanowili również: Agnieszka Kasiak – skrzypce, Janusz Kasiak – vocal, gitara akustyczna, whistle, Grzegorz Michta – akordeon, Tomasz Tyra – vocal, bothran, bouzouki, Szymon Jaros – banjo, gitara akustyczna. Swoje umiejętności gry na łyżkach mógł sprawdzić również wójt Sebastian Nowaczkiewicz, zaproszony przez Zespół do wspólnej zabawy. Muzyka irlandzka okazała się być idealna do wyrażania emocji i uwolniła energię publiczności, która ruszyła do tańca. Jeszcze usłyszymy o debiutującym na scenie w Szewcach Zespole „Inisheer”.

Ze strażackim pozdrowieniem,

Karolina Kępczyk

Poprzednie Utrudnienia na przejeździe Trzcianki stacja Nowiny

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących