Szukaj

W dniach od 26 marca do 1 kwietnia 2023 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej w Nowinach uczniów i nauczycieli z Turcji, Słowenii, Włoch i Grecji. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Erasmus+ pod tytułem: ,,Bad eating habits Out, doing sports In”. Tematem przewodnim wizyty w Polsce było zwrócenie uwagi jak przyroda wpływa na nasze samopoczucie, jakie możemy czerpać korzyści z natury. Spotkanie miało na celu uświadomić  młodym ludziom jak wiele dostajemy od świata zwierząt i roślin. Dlatego  musimy dbać o  środowisko i najbliższe otoczenie i robić wszystko, żeby utrzymać równowagę w relacji człowiek-przyroda.

Nie mniej ważne było zapoznanie gości z systemem szkolnictwa w Polsce, poznanie walorów naszego regionu, integracja międzynarodowa wśród uczniów i nauczycieli i szlifowanie języka angielskiego.

Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowinach Joanna Wojcieszyńska wraz z uczniami powitała uczestników projektu chlebem i solą. Następnie, po krótkim programie artystycznym goście zwiedzili szkołę i udali się na zajęcia związane z projektem.

Duży nacisk podczas spotkania kładziono na zajęcia warsztatowe, lekcje, wymianę dobrych praktyk, podczas których młodzież mogła posługiwać się językiem angielskim i wspólnie integrować. Uczniowie poznali system edukacji w Polsce, podczas lekcji geografii mieli okazję poznać kraje swoich projektowych partnerów. Multimedialna lekcja angielskiego była przykładem, jak w ciekawy sposób mówić o wyglądzie, opisywać siebie i innych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia wychowania fizycznego w szkolnej sali gimnastycznej jak i na basenie ,,Perła”.  Konkurencje sportowe wzbudziły ogrom emocji, między innymi ze względu na mecz piłki nożnej z udziałem reprezentacji wszystkich pięciu państw. Wielką kreatywnością wykazali się uczniowie i nauczyciele podczas warsztatów artystycznych i kulinarnych. Goście wraz z naszymi uczniami wykonali  komiks metodą kolażu pt. ,, How to be  a champion?”, wiele radości sprawiło im robienie śmiesznych kanapek.  Bardzo ważnym elementem edukacyjnym były warsztaty dotyczące tematu projektu – Natural Food. Uczniowie                                     w międzynarodowych grupach pod okiem fachowców przygotowywali pyszne, zdrowe posiłki. Każdy kraj przedstawił również prezentacje pt.,, Natural values and benefits to people”. Uczniowie bardzo dokładnie przedstawili korzyści dla ludzi płynące ze środowiska naturalnego.

 W programie nie zabrakło także czasu na poznanie naszej kultury i pięknego regionu. Goście mieli okazję podziwiać jaskinię Raj, poznać historię zamku w Chęcinach. Ogromne wrażenie wywarła wizyta w Oświęcimiu i kopalni soli w Wieliczce.

Nie zabrakło również aktywności, które zbliżyły uczestników do siebie, przełamały bariery językowe i kulturowe. Kręgle, wspólne obiady, karaoke, tańce, wieczór z pizzą, gry i zabawy integracyjne spowodowały, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele czuli się jak u siebie w domu.

Wizyta zakończyła się uroczystym obiadem, podczas którego rozdano certyfikaty i przekazano podziękowania w szczególności płynące do gospodarzy, koordynatora spotkania – do polskich uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły.

Goście byli pod wrażeniem polskiej gościnności, organizacji oraz życzliwości, jaką otrzymali podczas wizyty w naszym kraju. Oczarowani atmosferą panującą podczas wizyty, nie chcieli wyjeżdżać, a co więcej, większość zadeklarowała rychły powrót.

Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu pobytu naszych projektowych partnerów.

 

Koordynatorzy projektu: Iwona Majchrzyk, Ilona Przybysławska

 

 

 

 

Poprzednie Konkurs Fotograficzny „Nowiny – portret gminy 2023”.

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących