Szukaj

Aby zadziało się coś dobrego, autentycznego i wartościowego trzeba zaangażowania. I dziś wszystko zagrało. Zaangażowali się Artyści, organizatorzy, publiczność, pogoda. Nawet komary poważnie podeszły do uczestnictwa w koncercie.

W Woli Murowanej, w gminie Nowiny, na terenie urokliwego placu pełnego roślinności, aktywności i kultury, odbył się Letni Koncert Kameralny. Wystąpili uczestnicy wakacyjnych warsztatów akordeonowych prowadzonych przez maestro Krzysztofa Korbana. Dzieci zaprezentowały różnorodny repertuar od ludowych utworów tj. Pod lasem, pod lasem po muzykę filmową m.in.: walc Waldemara Kazaneckiego z filmu Noce i Dnie. Widowiskowo, bo aż na sześć akordeonów, Artyści zagrali popularny utwór Pojedziemy na łów. W drugiej części koncertu swój recital miał znany nowińskiej publiczności Krzysztof Korban, akordeonista, edukator. Artysta zaprezentował wirtuozerię gry. Usłyszeliśmy interpretacje utworów Astora Piazzoli, Richarda Galliano, kompozycje rosyjskie, polskie i francuskie. W drugiej części do Krzysztofa Korbana dołączył gitarzysta Tomasz Grzybowski. Muzycy zagrali motywy przewodnie z kanonu muzyki filmowej: Amelia, Czterdziestolatek, Zapach kobiety, Va Bank.

Ponad sześćdziesięcioosobowa publiczność bardzo ciepło przyjęła koncert i nagrodziła brawami Artystów. Pojawiły się także deklaracje ze strony uczestników warsztatów o ich kontynuacji.

 – Dzisiejszy koncert to zdecydowanie coś więcej niż tylko projekt i jego podsumowanie. Artyści i publiczność stworzyli niesamowity klimat i wspólnotę – mówiła Kamila Piotrowicz z Woli Murowanej, pomysłodawczyni warsztatów.

Akordeon

Akordeon (fr. accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych. Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Stroik przelotowy znany był już prawie 3000 lat p.n.e. w Chinach w instrumencie o nazwie szeng, będącym rodzajem harmonijki ustnej. Szeng zewnętrznie nawiązywał do kształtu legendarnego ptaka feniksa. W latach 1770–1750 Bernhard Eschenbach – wraz z budowniczym fortepianów Casparem Schlimbachem zbudował instrument o nazwie eolina.

Na świecie popularyzatorami muzyki akordeonowej byli: Argentyńczyk Astor Piazzola, do dziś jego Liber Tango jest najczęściej granym utworem na akordeonie oraz francuz Richard Galliano. Polską szkołę akordeonu stworzył w Warszawie prof. Włodzimierz Lech Puchnowski.

Organizatorami Koncertu byli: Stowarzyszenia Siła Woli z Woli Murowanej, Gminny Ośrodek Kultury Perła w Nowinach, Gmina Nowiny.

Wydarzenie było częścią projektu „Dobre Nowiny – post covidowa inicjatywa kulturalna” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, program Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021.

Karolina Kępczyk

 

Poprzednie Zapraszamy na szczepienia przeciwko grypie oraz HPV

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących