Szukaj

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel i zarządca budynku musi złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Kto ma obowiązek zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)?

Każdy, kto ma w domu piec, kominek, a nawet kuchnię węglową – musi indywidulanie zgłosić to do bezpośrednio „online” lub do swojej gminy. Katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), jest bardzo pojemny, obejmuje również m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy ogrzewanie elektryczne. Z kolei za  mieszkańców budynków wielorodzinnych, deklarację składa zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Na zgłoszenie będzie 12 miesięcy. Po tym czasie za zaniedbanie tego obowiązku można dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywnę do 5 tys. zł.   W przypadku budynków oddanych do użytku po 1 lipca 2021r. oraz wymiany źródła ciepła na zgłoszenie będzie 14 dni.

Jak złożyć deklarację? Wzory deklaracji do pobrania poniżej. Formularz A – dotyczy budynków i lokalów mieszkalnych, natomiast Formularz B  – dotyczy budynków i lokali niemieszkalnych.

1-ceeb-deklaracja-formularz A

2-ceeb-deklaracja-Formularz B

Deklarację do CEEB można złożyć online poprzez portal ZONE: www.zone.gunb.gov.pl   Należy kliknąć w przycisk „złóż deklarację”, system krok po kroku przeprowadzi przez cały proces składania formularza. Deklarację źródeł ciepła i paliw stałych mogą  złożyć przez Internet jedynie osoby, które posiadają profil zaufany albo e-dowód. System wymaga bowiem uwierzytelnienia za pomocą tych narzędzi.

Deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będzie można złożyć także tradycyjnie, w wersji papierowej. Mieszkańcy gminy Nowiny mogą pobrać deklarację ze strony gminy lub uzyskać wersję papierową bezpośrednio w Urzędzie Gminy Nowiny. Wypełnioną deklarację należy dostarczyć do  Urzędu Gminy Nowiny.

Poprzednie Mamy Dobre Nowiny!

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących