Szukaj

Gmina Nowiny rozpoczęła realizację profilaktycznej polityki zdrowotnej na lata 2021 – 2025.  Polega ona na możliwości bezpłatnych szczepień profilaktycznych. Są one poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikującym oraz kwalifikacją przez pielęgniarkę w Przychodni Nowiny SPZOZ.

W ramach projektu zostanie przeprowadzona kampania informacyjno-edukacyjna w mediach lokalnych i na stronie internetowej oraz wykłady on-line obejmujące tematykę związaną z profilaktyką, leczeniem i zasadnością szczepień. 

Zachęcamy do korzystania ze szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, które skierowane są do 13-letnich dziewcząt zamieszkałych i zameldowanych na terenie Gminy Nowiny, będą one stosowane w schemacie 2-dawkowym. Przeprowadzone zostaną też przez lekarza wykłady on-line oraz dyskusje w formie 45-minutowych zajęć w klasach szkolnych 13-latów z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem HPV, metod zapobiegania i profilaktyki chorób nowotworowych wywołanych przez wirusa HPV, a także korzyści wynikających ze szczepień ochronnych.

Dostępne są w naszej gminie również szczepienia w ramach profilaktyki chorób zakaźnych w populacji dzieci i młodzieży zamieszkałej i zameldowanej na terenie Gminy Nowiny. Zastosowane  zostaną sczepienia przeciwko ospie wietrznej w schemacie 2-dawkowym –  dzieci w wieku 12m.ż.-3r.ż.. Poza tym zastosowane zostaną 2 szczepionki przeciw meningokokom typu C i B, będzie obowiązywał 1 dawkowy schemat dawkowania każdej ze szczepionek, z uwzględnieniem informacji, że szczepionka przeciwko meningokokom typu B powinna być podawana w schemacie 2-dawkowym. Rodzice zostaną poinformowani zostaną o zasadach dawkowania i odpłatności za 2-gą dawkę. Szczepieniem przeciwko meningokokom typu C objęte zostaną dzieci w wieku 14m.ż-18 m.ż. oraz młodzież w wieku 13-14 lat. Natomiast szczepienia przeciwko meningokokom typu B będą stosowane u dzieci wieku 2m.ż-11m.ż.

Szczepienia będą realizowane podczas trzech wizyt szczepiennych:
– szczepienia przeciwko meningokokom typu C ( 1 dawka) i ospie wietrznej (1-wsza dawka) będą wykonywane podczas jednej wizyty szczepiennej,
– szczepienie przeciwko ospie (2-ga dawka) będzie realizowana n osobnej wizycie szczepiennej,
– szczepienie przeciwko meningokokom typu B ( 1 dawka) również na osobnej wizycie szczepiennej.

Trzecim programem profilaktycznym, który realizuje Przychodnia Nowiny to szczepienia przeciwko grypie skierowane są do mieszkańców Gminy Nowiny w wieku od 65 roku życia.

Wszystkie szczepienia będą realizowane do 15 grudnia br., w następujące dni tygodnia: środy  i czwartki w godz. 8.00-18.00, natomiast szczepienia na grypę od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 18.00. Wszystkie wizyty szczepienne należy wcześniej umawiać telefonicznie pod nr tel.41/347-56-00 wew. 131 lub 504-368-572.

Łącznie na programy profilaktyczne w 2021 r. gmina Nowiny przeznaczy 150 tys. zł.

Poprzednie Zakręcone! Rodzinne Rajdy Rowerowe

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących