Szukaj

Podkieleckie Nowiny zapraszają na wyjątkową wystawę i niecodzienny koncert. 15 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach nastąpi otwarcie wystawy „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, której towarzyszyć będzie koncert Drahomira Daloša. Zaprezentuje on słowackie instrumenty ludowe, między innymi fujarę i dudy.

– Ekspozycja „Od Wyszehradu do Wyszehradu” jest wspólnym, zainicjowanym w 2013 r., dziełem Grupy Wyszehradzkiej archiwów. Rolę wiodącą w tym przedsięwzięciu odegrało Polskie Towarzystwo Archiwalne przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Wystawa została otwarta w połowie lutego 2016 r., wpisując się w obchody 25. rocznicy zapoczątkowania współpracy Państw Wyszehradzkich – mówi Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie.

Wystawa jest ma na celu przedstawienie stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką. Wystawa przypomina wydarzenia historyczne i społeczne wspólne dla tych państw, takie jak: wojny z osmańską Turcją, powstania narodowo-wyzwoleńcze, II wojna światowa, opór wobec władzy komunistycznej po 1945 r., czy też przełomowy rok 1989.

– Wystawa to 21 plansz, na których zaprezentowano unikatowe archiwalia, instygnia, dokumenty, zabytki kultury materialnej i piśmienniczej zgromadzone w archiwach czeskich, polskich, węgierskich i słowackich. Prezentowane w ramach wystawy teksty zostały przygotowane w pięciu wersjach językowych: angielskiej, czeskiej, polskiej, węgierskiej oraz słowackiej – wyjaśnia Adrian Kromka.

Na przestrzeni pięciu lat wystawa została zaprezentowana w wielu miastach i miasteczkach w Polsce, na Słowacji, w Estonii i na Węgrzech, a teraz trafia do podkieleckich Nowin, gdzie będzie można oglądać ją przez miesiąc.

Otwarciu wystawy w dniu 15 września 2021 r. o godz. 18.00 towarzyszyć będzie prezentacja słowackich instrumentów ludowych w wykonaniu Drahomira Daloša.

Drahomír Daloš to człowiek orkiestra, który sam wytwarza instrumenty, uczy innych ich produkcji i gra na nich, popularyzując słowacką muzykę ludową. A gra na instrumentach, które nie są znane każdemu – między innymi na… fujarze. Instrument ten jest niezwykle popularny na Słowacji, został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNSESCO. – Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i Słowacji na naszą wystawę. To będzie wyjątkowe wydarzenie kulturalne w naszej gminie – zapowiada wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Poprzednie Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących