Szukaj

Odczarować akordeon

Akordeon był obecny w naszym życiu od zawsze. To taka rzecz przekazywana z pokolenia na pokolenie. Służył bardziej jako odskocznia od codzienności, niż regularne ćwiczenia muzyczne. Ale zawsze był w tle. Kiedy więc pojawiła się możliwość zorganizowania działania w obszarze kultury – nie było żadnych wątpliwości, co zrobimy.

I tak, dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach, udało się zorganizować cykl warsztatów akordeonowych. Zgłaszały się do nas i dzieci, i młodzież, i dorośli, a nawet całe rodziny. Ci, którzy grają już na innych instrumentach, i Ci, którzy nie znają nawet jednej nuty. Okazało się, że jest całkiem spora grupa osób, które chciałyby spróbować swoich sił właśnie na tym akordeonie. I pomimo tego, że zajęcia prowadziliśmy w upalne lato – chętnych nie brakowało.

Do współpracy zaprosiliśmy Krzysztofa Korbana – instruktora, który jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo we Włoszech oraz w Sanoku, Gdańsku, Szczecinie, Chełmie, Bydgoszczy i Przemyślu. Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Opery Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, Warszawską Orkiestrą Młodych „Sinfonia Artis”. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1997, 2000 oraz 2005. I co najważniejsze – ma w sobie pasję.

Ideą projektu było, aby trochę „odczarować” złą sławę tego instrumentu i przywrócić mu zasłużoną estymę. W Polsce postrzegany jest głównie jako instrument biesiadny, kojarzony głównie z weselnymi przyśpiewkami. Chcieliśmy, aby ludzie zaczęli postrzegać go inaczej. Dlatego zwieńczeniem warsztatów był koncert, na którym wirtuozi zagrają klasykę akordeonową, aranżację światowych standardów czy muzykę filmową. A nagrodą dla uczestników warsztatów był ich pierwszy występ na scenie razem ze swoim mentorem.

Warsztaty były częścią projektu „Dobre Nowiny – post covidowa inicjatywa kulturalna” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, program Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021.

Kamila Piotrowicz

Poprzednie Małopolski finał na świętokrzyskiej ziemi

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących