Szukaj

Wybierz się z nami nocą do lasu. Poznaj tajemnice przenikającego spojrzenia i usłysz głos sowy.

To jedyna taka noc w Polsce – Noc Sówwydarzenie edukacyjne odbywające się co roku w wielu miejscach Polski, organizowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

18 marca w Szewcach spotkamy się, by:

  • wziąć udział w prelekcji prowadzonej przez uczniów z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku,
  • zobaczyć ptaki z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych,
  • pójść na spacer do lasu, by posłuchać sów w ich naturalnym otoczeniu (osoby powyżej 12 r.ż.),
  • wziąć udział w  podchodach i animacjach.
  • opowiedzieć swoje wrażenia przy ognisku.

Udział w Nocy Sów jest bezpłatny. Obowiązują zapisy na adres mailowy: e.skrzyniarz-kacprzak@nowiny.com.pl (prosimy o podanie danych i wieku uczestników wraz z informacją, w jakiej części wydarzenia chcą uczestniczyć).

O Nocy Sów

Noc Sów jest ogólnopolskim wydarzeniem prowadzonym i koordynowanym przez stowarzyszenie Jestem na pTAK! corocznie od 2012 roku. To już jedenasta edycja!
Noc Sów to setki Wydarzeń lokalnych w całym kraju.
W Wydarzenie angażuje się wielu ptasich pasjonatów. Wspólnie z nimi chcemy przybliżyć świat sów. Zależy nam, abyśmy wszyscy wiedzieli odrobinę więcej o sowach i ich losie, a także o sposobach ich wsparcia. Jesteśmy pewni, że wycieczki i warsztaty o sowach bezpośrednio wpływają na ich ochronę – dzięki edukacji i zwiększeniu świadomości o potrzebach poszczególnych gatunków.
Aby organizowana przez nas Noc Sów przyniosła odpowiedni efekt, wraz z naszymi wolontariuszami – Przewodnikami – opowiadamy o gatunkach sów, ich biologii, a także o badaniach i
metodach ich ochrony. Podczas wycieczek terenowych wspólnie wypatrujemy i nasłuchujemy sów, dbając przy tym o ich bezpieczeństwo i spokój. Wiosna to dobry czas na spotkanie Sów, gdyż są one wtedy szczególnie aktywne. Dobierają się w pary, bronią swojego terytorium i intensywnie komunikują się ze sobą. Jednak okres godowy dostarcza ptakom również dużo stresu, dlatego nasze działania są prowadzone tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w ich życie.
Noc Sów wpisuje się w misję naszego stowarzyszenia: Poznaj, Pokochaj, Pomóż.

Przedstawiamy ludziom piękno Sów – zarówno podczas warsztatów, jak i wycieczek terenowych – bo mocno wierzymy, że wtedy rodzi się miłość do ptaków i potrzeba ich ochrony.
Noc Sów jest Wydarzeniem ogólnokrajowym, otwartym, odbywającym się w lutym lub w marcu, w czasie wzmożonej aktywności Sów. Każdy może zorganizować własną Noc Sów!
Wystarczy mieć trochę wiedzy przyrodniczej, a przede wszystkim chęci.

Poprzednie Dzień Sołtysa

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących