Szukaj

Wyjątkowe uroczystości 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości podobnie jak w całym kraju oraz wśród Polonii odbyły się 11 listopada także w Gminie Nowiny.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach, przez proboszcza, księdza kanonika Józefa Kubiczę. Piękną oprawę muzyczną przygotowała Gminna Orkiestra Dęta w Nowinach pod kierownictwem artystycznym Wojciecha Materka.

Po zakończonej Mszy Świętej ks. kanonik Józef Kubicza, jako wytrawny przewodnik pielgrzymkowy poprowadził wraz z mieszkańcami, gośćmi i rodzinami ukraińskimi „Marsz na Szewce”. Podczas zbiórki uczestników przy Gminnym Ośrodku Kultury „Perła”, każdy otrzymał patriotyczną przypinkę. Wspaniałym akcentem były biało-czerwone stroje uczestników marszu i liczne flagi oraz proporczyki. O bezpieczeństwo uczestników uroczystości patriotycznych na całej trasie marszu dbał zespół Komisariatu Policji w Chęcinach.

Pierwszy przystanek miał miejsce pod pomnikiem upamiętniającym potyczkę pod Szewcami z 1944 roku. Wójt gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz zaprosił przedstawicieli Wojska Polskiego, samorządu, radnych gminnych i powiatowych, mieszkańców, strażaków ochotników OSP Szewce, OSP Kowala wraz z Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi, organizacje pozarządowe, Eurodeputowanego dr. Adama Jarubasa – do Warty Honorowej, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pamięci.

Marsz zakończył się przy świetlicy w Szewcach. Gości, legionowymi pieśniami, witała Gminna Orkiestra Dęta. Wójt Sebastian Nowaczkiewicz skierował słowa podziękowania do uczestników marszu i partnerów wydarzenia. Odniósł się do wartości Polski Niepodległej i Wolnej Ukrainy. Życzenia z okazji Święta Niepodległości złożyli goście: dr Adam Jarubas, Poseł do Parlamentu Europejskiego, wieloletni marszałek województwa świętokrzyskiego i prof. Anatolii Drabovskyi, Poseł do Rady Najwyższej Ukrainy/Verkhovnej Rady Ukrainy, dzierżąc w dłoni flagę Polski i dziękując za wsparcie udzielone przez Gminę Nowiny ukraińskim rodzinom, uciekającym przez wojną wywołaną przez Rosję.

W samo południe włączyliśmy się w ogólnopolskie świętowanie i wspólne odśpiewanie Hymnu Polski w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Pierwszy głos poprowadziła Sylwia Lasota, solistka Studia Piosenki „Miniaturka”, działającego w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła”.

Program Święta Niepodległości okazał się bardzo atrakcyjny dla publiczności. Do wspólnego pieśniobrania zachęcała słoneczna pogoda i Gminna Orkiestra Dęta. Można było spróbować swoich sił na strzelnicy, wziąć udział w podchodach prowadzonych przez Lokalne Centra Wolontariatu w Nowinach i w Chęcinach; zapoznać się z wystawami tematycznymi „2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów” oraz „Józef Piłsudski w karykaturze”, przygotowanymi przez Muzeum Historii Kielc. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 pp. Legionów uczyło celowania do ruchomego celu i zaprezentowało oporządzenie i uzbrojenie legionowe. Towarzyszyli strzelcy ze Związku Strzeleckiego JS 2105 w Kielcach. Pracownicy Urzędu Gminy zbierali opowieści do „Miniatury Historii” – izby pamięci tworzonej w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach. A animatorzy z GOK „Perła”, zapraszali do zabaw, animacji i malowania twarzy w biało-czerwone barwy.

Piękna postawa patriotyczna i społeczna mieszkańców zasłużyła na pochwałę i smaczny posiłek. Goście degustowali pieczone ziemniaki z ogniska z solą i sosem czosnkowym oraz gorący żurek.

Atmosfera w Szewcach sprzyjała rozmowom, spotkaniom sąsiedzkim, wspominaniu czasów wojny przez seniorów i integracji najmłodszych zapatrzonych w umundurowania rekonstruktorów.

Dziękujemy za tak liczny i zaangażowany udział. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. Pamiętajmy, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze. Trzeba ją pielęgnować. Bądźmy razem, różni, inni, ale wspierający się. Przecież wszyscy musimy pomieścić się w naszej Ojczyźnie.

Karolina Kępczyk

Poprzednie Program “Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących