Szukaj
Jak co roku, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  Koło nr 9 w Kielcach Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ we współpracy z 10.Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej w Kielcach, zorganizowało przedsięwzięcie pod nazwą:
IV Kielecki Marsz Patriotyczny Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Odbył się on w dniu 26 lutego 2022r., 
Uczestnicy Marszu zebrali się na zbiórce na placu przed Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach i po zwiedzeniu wystawy historycznej, ruszyli przez wzgórze Karczówka, do miejscowości Zgórsko w gminie Nowiny k./Kielc.
Po drodze, na kieleckim Białogonie, uczestnicy Marszu zatrzymali się na dłużej i wzięli udział w specjalnie dla nich odprawionej w intencji Obrońców Ojczyzny mszy świętej, którą celebrował proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego – ks. dr hab. Stefan Radziszewski. Po mszy, w sali parafialnej dla uczestników spotkania, gospodarz parafii zorganizował obfity poczęstunek.
Punktem kulminacyjnym IV Kieleckiego Marszu Patriotycznego Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jak zawsze, tak i w tym roku, był las w Zgórsku k./Kielc – miejsce straceń żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego.
Tam odbyła się uroczysta ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pamięci, oraz oddania salwy honorowej.
Stowarzyszenie reprezentowali na miejscu: Dariusz Stępień – członek ZG oraz prezes świętokrzyskich struktur Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ wraz z sekretarzem Zarządu Koła nr 9 w Kielcach – Marcinem Matczakiem oraz Sławomirem Szcześniakiem skarbnikiem Koła.
Pragnę serdecznie podziękować za obecność i udział w uroczystości: Pani Aleksandrze Milanowskiej – członkowi rodziny poległego w tym miejscu kpt. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczór”, Panu Rafałowi Nowakowi – wicewojewodzie świętokrzyskiemu, Pani Agacie Wojtyszek – posłance na Sejm RP, Panu Krzysztofowi Słoniowi – senatorowi RP, Panu Jarosławowi Karysiowi – Przewodniczącemu Rady Miasta Kielce, Panu Marcinowi Piętakowi – Prezesowi Zarządu ROTWŚ w Kielcach, który tego dnia pokonał z nami całą trasę Marszu.
Gorące podziękowania składam na ręce Pana Sebastiana Nowaczkiewicza – wójta gminy Nowiny, który zadbał o oprawę uroczystości zapraszając Orkiestrę Dętą Nowiny pod kierownictwem Pana Marka Materka.
Osobne podziękowania kieruję współorganizatorowi Marszu – Panu pułkownikowi Piotrowi Hałysowi – dowódcy 10.SBOT w Kielcach oraz uczestnikowi Marszu – przedstawicielowi 10.ŚBOT – ppor. Danielowi Wosiowi.
Dziękuję przedstawicielom Lasów Państwowych oraz przybyłym mieszkańcom z gminy Nowiny.
Dziękuję za obecność, pomoc techniczną na trasie oraz udział w uroczystości i marszu jego uczestnikom, którzy oddali swój wysiłek pokonując trasę marszu upamiętniając tym pamięć o poległych w walce o wolną Polskę Żołnierzy Niezłomnych, a w tym strzelcom z JS2105 pod dow. ppor. ZS Tomasz Ossowskiego oraz chor. ZS Dawidowi Stokowskiemu.
Dziękuję za udział i oprawę uroczystości Panu Dionizemu Krawczyńskiemu – Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” w Kielcach z Grupą.
Dziękuję za Patronaty:
Honorowe: Panu Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego – Andrzejowi Bętkowskiemu, Panu Prezydentowi Kielc – Bogdanowi Wencie, Wójtowi Gminy Nowiny – Sebastianowi Nowaczkiewiczowi, Pani Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach – dr Dorocie Koczwańskiej-Kalita, Panu Prezesowi Zarządu ROTWŚ w Kielcach – Marcinowi Piętakowi oraz medialnie: TVP 3 Kielce i ECHO DNIA.

Dziękujemy i zapraszamy wszystkich ponownie za rok!
 
Dariusz Stępień
Poprzednie Masz pomysł na swój biznes? Zapraszamy na spotkanie

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących