Szukaj

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele Gminy Nowiny z wicewójtem Łukaszem Barwinkiem na czele oraz Lasów Państwowych oddali hołd zamordowanym w zgórskich lasach.

Od 2011 roku 1 marca, w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś w tzw. dołach śmierci na terenie lasów w Zgórsku złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze zapalili przedstawiciele Gminy Nowiny oraz Lasów Państwowych.

To miejsce, w którym w okresie powojennym rozstrzeliwano więźniów z kieleckiego więzienia mieszczącego się przy ulicy Zamkowej. Do tej pory w Zgórsku odnaleziono miejsca pochówku ośmiu osób. Siedem z nich udało się zidentyfikować, a ich nazwiska widnieją na pamiątkowej tablicy.

To kapitan Aleksander Życiński ps. „Wilczur”, porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło, ps. „Mały”. Odnaleziono również ciała Jana Wosińskiego, Piotra Pecela i Romana Mojewskiego ps. „Róg”.

Zapraszamy na oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jakie odbędą się w najbliższa sobotę, 4 marca 2023 r. Organizatorem V Kieleckiego Marszu Patriotycznego Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Koło nr 9 w Kielcach Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. , a współorganizatorem 10.Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął IPN oraz samorządy: gmina nowiny, miasto Kielce, powiat kielecki oraz województwo świętokrzyskie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 8.30 w OMPiO w Kielcach zwiedzaniem dawnego więzienia. Wymarsz z OMPiO w kierunku Karczówki przewidziany jest o godz. 10.00. o Godz. 11.00 odbędzie się msza święta za Ojczyznę i jej Obrońców. Około godz. 14.30 w zgórskich lasach przy symbolicznym krzyżu  zostanie odczytany apel pamięci i oddana honorowa salwa.

Poprzednie Wnioski – jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących