Szukaj
„To właśnie ciebie człowieku woła,
W tę noc gdy samotność najbardziej boli,
Każde puste miejsce przy wigilijnych stołach…”
„Kolęda o ludzkim zrozumieniu.”
 
Gdzie jest Betlejem? Gdzie prawdziwa miłość do bliźniego? Czy w pełnych blichtru salach bankietowych, czy w nędznych, rozpadających się wnętrzach pustostanów? Kto prawdziwie okazuje serce – czy ci, którzy tak po ludzku „wygrali życie”, mają władzę, pieniądze, koneksje, czy ci, którzy je przegrali, doświadczyli odrzucenia, upokorzenia i wykluczenia? W czyich sercach panuje degrengolada moralna a gdzie odnajdziemy wrażliwość ? W czym przejawia się nasze człowieczeństwo – w zaradności, sprycie czy w empatii?
To pytania, które stały się podstawą misterium bożonarodzeniowego wystawionego w naszej szkole20 grudnia 2022r . Młodzi aktorzy: Julia Kurzyńska, Natalia Olesińska (IIIa), Natalia Chlebicka (II a), Natalia Stanek (IV a), Piotr Dziura (II a), Franciszek Kawalec, Jan Dominiak, Olaf Serafin, Jakub Guzowski, Adam Kowalczyk (Ib), przedstawili historię ludzi, będących w różnych sytuacjach życiowych, stających przed podjęciem decyzji o zachowaniu się wobec osób potrzebujących pomocy.
Spektakl wprowadził nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i stał się impulsem do rozważań nad ich istotą i przesłaniem. Zwrócił naszą uwagę na fakt, że to nie kolorowe światełka i radosna muzyka są najważniejsze a drugi człowiek, w którym przychodzi do nas Nowonarodzony i sprawia, że „zaśmiecone stajnie naszych serc wypełniają się Bożym światłem nadziei”.
 
Przedstawienie zakończyło się mini recitalem kolęd w wykonaniu uczniów z kl.IIa , którym na gitarze akompaniowali ks. Arkadiusz Karczyński i Mateusz Dziuba (II a).
Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim zebranym w auli naszej szkoły, w tym także gościom: panu Sebastianowi Nowaczkiewiczowi – wójtowi Gminy Nowiny, ks. Jerzemu Piwowarczykowi – proboszczowi parafii p.w. Teresy od Dzieciątka Jezus , pani Justynie Skrzypczyk kierownik CUW w Nowinach , panu Ryszardowi Kusakowi sekretarzowi Gminy Nowiny i panu Edwardowi Rzadkowskiemu przewodniczącemu Rady Rodziców SMS w Nowinach.
 
Pan dyrektor Łukasz Ubożak, złożył wszystkim obecnym życzenia spokojnych i dobrych Świąt Bożego Narodzenia, do których przyłączyli się zarówno pan wójt S. Nowaczkiewicz podkreślając wagę słów jakie usłyszeliśmy ze sceny i pracę młodych ludzi włożoną w przygotowanie misterium , ks. J. Piwowarczyk , który odniósł się do wartości moralnych ukazanych w spektaklu i pan Edward Rzadkowski, który przypomniał historię zarówno Świąt jak i jasełek.
Spektakl został przygotowany przez uczniów pracujących pod kierownictwem ks. Arkadiusza Karczyńskiego i pani Edyty Polskiej. Oprawą multimedialną i nagłośnieniem zajęli się jak zwykle niezawodni Oliwier Świtoń i Aleksander Świtoń (kl. IIIa).
Poprzednie Wesoła Wigilia w Przedszkolu Samorządowym w Nowinach

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących