Szukaj

Nie tylko historia urabia człowieka – człowiek urabia historię.

Erich Fromm

Czy wiesz, że w 2012 roku zmarł ostatni żyjący obrońca Westerplatte, major Ignacy Skowron, który mieszkał w naszej Gminie?

Czy wiesz, że w Trzciankach w czasie okupacji zaczęto budować sanatorium dla niemieckich żołnierzy, a ruiny niedoszłej stołówki stoją do dziś?  

Czy wiesz, że mieszkanka gminy Nowiny wygrała w 2001 roku odcinek kultowego programu „Szansa na Sukces” z zespołem Czarno Czarni?

Czy wiesz, że przedwojenna ekranizacja filmu Wierna Rzeka z 1936 roku była kręcona w Zgórsku i okolicznych lasach?

         My już to wiemy, a ciekawych historii z dawnych lat i czasów współczesnych  przybywa nam codziennie. Wszystkich kart na razie nie będziemy odkrywać, albowiem dopiero rozpoczynamy projekt Miniatura Historii – Multimedialna Przestrzeń Pamięci Mieszkanek i Mieszkańców Gminy Nowiny. W jego efekcie powstanie miejsce gdzie wszystkie niezwykłe historie,  nieznane miejsca i ciekawi ludzie, mieszkańcy naszej gminy będą na wyciągnięcie ręki.
A póki co trwa mrówcza praca, kwerendą zwana. Archiwum Państwowe w Kielcach – przeczesane, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – kwerenda trwa, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – materiały zebrane, Muzeum Historii Kielc – digitalizacja przed nami a Archiwum Diecezjalne i Biblioteka Seminarium Duchownego w Kielcach – czekają w kolejce. Duże kombinaty produkcyjne,  Urząd Gminy, Biblioteka, GOK oraz szkoły i przedszkola z terenu naszej gminy w pełnym pogotowiu poszukiwawczym. 

W przerwach przeglądamy stare kroniki, archiwalne gazety i książki, które powoli zaczynają wypełniać niewielki pokoik na pierwszym piętrze budynku Urzędu Gminy. Przeszukujemy „bazy danych”, docierając do ludzkiej pamięci najstarszych mieszkańców gminy i jej sympatyków rozsianych po całej Polsce. Efekty rozmów, a właściwie ich zapisy fonograficzne będą niejako świadectwem minionych lat, zmian, jakie zaszły wokół nas. Zachęcamy Was – drodzy mieszkańcy do włączenia się w tworzenie tej historycznej przestrzeni. Wasze wspomnienia, fotografie, przedmioty związane z Gminą Nowiny mogą wzbogacić powstającą Miniaturę Historii.

Wszelkich informacji udzielają pracownicy Urzędu Gminy pod numerami telefonów: 41 347 50 65, 41 347 50 60, 41 347 50 62.

Marek Jarco

 

Poprzednie Zimowa pomoc dla walczącej Ukrainy

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących