Szukaj

Tradycyjnie już, 11 listopada w gminie Nowiny świętować będziemy rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę wspólnym marszem – tym razem z Nowin do Szewc.

Po drodze zatrzymamy się przy pomniku w Szewcach, a później razem dotrzemy do świetlicy w Szewcach. W samo południe włączymy się w ogólnopolskie świętowanie i wspólnie odśpiewamy hymn Polski w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Po zakończeniu uroczystej ceremonii odbędzie się koncert Orkiestry Dętej w Nowinach. Będzie można spróbować swoich sił na strzelnicy, wziąć udział w podchodach, zapoznać się z wystawami tematycznymi udostępnionymi przez Muzeum Historii Kielc. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 pp. Legionów nauczy celowania do ruchomego celu i zaprezentuje oporządzenie i uzbrojenie legionowe. Towarzyszyć nam będą strzelcy ze Związku Strzeleckiego JS 2105 w Kielcach. Pracownicy Urzędu Gminy zbiorą Wasze opowieści do „Miniatury Historii” – izby pamięci tworzonej w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach. Rozpalimy ognisko. Wszystkich poczęstujemy pieczonymi ziemniakami i gorącym żurkiem.

Przebieg wydarzenia:
Godz. 9.00 –  uroczysta msza święta – kościół pw. Chrystusa Odkupiciela

Godz. 9.45 – 11.45 – Marsz na Szewce (zbiórka: GOK “Perła” w Nowinach
Godz. 12.00 – 12.05 – Niepodległa do hymnu
Godz. 12.05 – 12.15 – powitanie
Godz. 12.15 – 13.00 – występ Orkiestry Dętej Nowiny
Godz. 13.30 – zakończenie wydarzenia

W programie:

 – strzelnica

– koncert Orkiestry Dętej w Nowinach

– wystawy: „2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów” oraz „Józef Piłsudski w karykaturze”

– nauka celowania p-lot do ruchomego celu z LKM wz. 08/15, tor walki na bagnety, prezentacja  oporządzenia i uzbrojenia legionowego na stole prezentacyjnym

– gra terenowa

Serdecznie zapraszamy do udziału w Marszu na Szewce!

Poprzednie Wykonanie altany śmietnikowej w Sitkówce

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących