Szukaj

Gmina Nowiny pozyskała wsparcie w wysokości 1.314.642,56 zł na realizację usług społecznych w ramach trzyletniego projektu partnerskiego pn.: „Tworzenie lokalnych systemów wsparcia dla seniorów”, przygotowywanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kielcach.

22 stycznia podczas spotkania w Filharmonii Świętokrzyskiej deklarację udziału w projekcie podpisał Łukasz Barwinek, zastępca wójta Gminy Nowiny.

Realizatorem projektu w Gminie Nowiny będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowinach. Głównym celem projektu, którego całkowita wartość to około 63,5 mln zł, jest wsparcie seniorów z terenu miasta Kielce i 19 gmin powiatu kieleckiego, zwłaszcza osób niesamodzielnych, zależnych i z niepełnosprawnościami oraz osób wymagających aktywizacji i kompleksowego zdiagnozowania stanu zdrowia. Te gminy charakteryzują się największym zapotrzebowaniem seniorów na usługi społeczne i zdrowotne.

– Dla każdego seniora uczestnika projektu opracowany zostanie indywidualny program wsparcia. Przeprowadzona zostanie indywidualna diagnoza, nie tylko stanu zdrowia i potrzeb społecznych ale również sytuacji rodzinnej ze szczególnym uwzględnieniem problemów, zagrożeń i występujących w środowisku seniora – mówi Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Gminy Nowiny.

Osoby potrzebujące będą mogły korzystać z pomocy asystenta, opiekuna towarzyszącego przy codziennych obowiązkach, z pomocy pielęgniarki, usług fizjoterapeuty, trenera-rehabilitanta, który pomagać będzie w uczestnictwie w zajęciach organizowanych poza miejscem zamieszkania, np. w korzystaniu z basenu, jodze, strechingu, nordic-walking. Będą także oferowane usługi wspierające: terapie typu ziołolecznictwo, dogoterapia, akupunktura czy muzykoterapia, korzystanie z usług fryzjera czy kosmetyczki, tzw. taksówka dla seniora, pomoc “złotej rączki” w drobnych naprawach, konsultacje profilaktyczno-zdrowotne, spotkania kulturalne i rekreacyjno-sportowe. W projekcie przewidziano także szereg szkoleń dla przyszłych asystentów i opiekunów osób starszych.

 

Karolina Kępczyk

Poprzednie Sprzedaż węgla

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących